Proč družice využívají Lagrangeovy body?

02.09.2014 - Michal Švanda


Reklama

Lagrangeův nebo také librační bod představuje v soustavě dvou hmotných těles obíhajících kolem společného těžiště místo, kde se vyrovnává působení gravitačních sil obou těles a síly odstředivé. V závislosti na poměru hmotností obou těles můžeme v tomto systému nalézt až pět takových bodů: tři z nich na spojnici procházející oběma tělesy, čtvrtý a pátý pak v oběžné rovině obou těles, přičemž librační bod a obě tělesa vytvářejí rovnostranný trojúhelník.

Obrovskou výhodou libračních bodů je, že se v nich vyrovnává silové působení obou těles. Umístíme-li do Lagrangeova bodu umělou družici, nepotřebujeme ji v této pozici udržovat pomocí motorů. Je to možná paradoxní, ale v libračních bodech se nachází pouhý zlomek umělých družic, zejména však ty, které jsou určeny k neustálému výzkumu Slunce (v bodě L1 nalezneme třeba sluneční kombajn SOHO nebo sondy pro studium slunečního větru ACE a WIND), či dalekohledy pro průzkum chladného vesmíru (v bodě L2 jde například o kosmologické družice WMAP a Planck nebo infračervený dalekohled Herschel). Lagrangeovy body leží totiž od Země relativně daleko (L1 i L2 ve vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů) a umístění družice do těchto míst je náročné na palivo a manévrování.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 11/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Astronauti Tim Kopra a Tim Peake během odběru krve ve vesmíru.

Vesmír

Velké množství ozonu v přízemní vrstvě vzduchu značně snižuje úrodu rýže a dalších plodin.

Věda

Žraloky Perezovy jsme potkávali při každém ponoru. Potápění s těmito poměrně mohutnými parybami může být pro někoho adrenalinovým zážitkem. Je třeba však zachovat klid a přítomnost nádherných a elegantních tvorů si užít.

Příroda

Rituál otvírání úst – rakev s mumií symbolicky třímá sám Anup (Anúbis), dcera a manželka mrtvého faraona hořekují, zatímco kněží vykonávají obřady.

Historie

Šedá je nejtypičtější barvou orlovských klusáků. Na sněhu sice vypadají krásně, ale mají rádi spíše teplejší podnebí.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907