Proč družice využívají Lagrangeovy body?

02.09.2014 - Michal Švanda


Reklama

Lagrangeův nebo také librační bod představuje v soustavě dvou hmotných těles obíhajících kolem společného těžiště místo, kde se vyrovnává působení gravitačních sil obou těles a síly odstředivé. V závislosti na poměru hmotností obou těles můžeme v tomto systému nalézt až pět takových bodů: tři z nich na spojnici procházející oběma tělesy, čtvrtý a pátý pak v oběžné rovině obou těles, přičemž librační bod a obě tělesa vytvářejí rovnostranný trojúhelník.

Obrovskou výhodou libračních bodů je, že se v nich vyrovnává silové působení obou těles. Umístíme-li do Lagrangeova bodu umělou družici, nepotřebujeme ji v této pozici udržovat pomocí motorů. Je to možná paradoxní, ale v libračních bodech se nachází pouhý zlomek umělých družic, zejména však ty, které jsou určeny k neustálému výzkumu Slunce (v bodě L1 nalezneme třeba sluneční kombajn SOHO nebo sondy pro studium slunečního větru ACE a WIND), či dalekohledy pro průzkum chladného vesmíru (v bodě L2 jde například o kosmologické družice WMAP a Planck nebo infračervený dalekohled Herschel). Lagrangeovy body leží totiž od Země relativně daleko (L1 i L2 ve vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů) a umístění družice do těchto míst je náročné na palivo a manévrování.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 11/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Pláž v městečku Key West se nachází v těsné blízkosti vojenské základny.

Cestování

Král Hollywoodu prožil lásku, kterou ukončila až smrt.

Historie

Na objevu ORC se podílela soustava radioteleskopů ASKAP v Západní Austrálii.

Vesmír

Dlouhodobý pokus se samečky zebřiček pestrých (Taeniopygia guttata) ukázal, že ptáci se zpěvu nejen učí, ale do značné míry jej mají zakódovaný v genech.

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907