Proč hvězdy po překročení určité hmotnosti vybuchnou jako supernova?

21.07.2014 - Michal Švanda


Reklama

Život každé hvězdy je neustálým zápasem mezi vlastní gravitací, která má tendenci hvězdu smrštit, a vnitřním tlakem plynu (přesněji gradientem tlaku plynu, tedy změnou tlaku se vzdáleností od středu hvězdy). Důležitou roli zde hraje i gradient tlaku záření vznikajícího při termojaderných reakcích.

Každá hvězda dříve či později spálí převážnou většinu vhodného paliva a nekonečný zápas skončí vítězstvím gravitace. Málo hmotné hvězdy podléhají gravitačnímu kolapsu omezeně, neboť smršťování vlastní gravitací zastaví samotná hustota látky v elektronově degenerovaném stavu. U hmotnějších hvězd však gravitace převáží i tlak elektronově degenerované látky a hvězdu nadále smršťuje. K tomu dojde, pokud hmotnost jádra hvězdy překročí tzv. Chandrasekharovu mez, která činí přibližně 1,4 hmotnosti Slunce.

Zmíněný kolaps je obvykle doprovázen zažehnutím termonukleárního výbuchu, jenž typicky končí destrukcí hvězdy – vznikne supernova. Astronomové znají několik odlišných scénářů, které vedou ke zrodu supernovy; vzniká tak několik různých typů.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 9/2013

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Obyvatelé španělské vesnice San Bartolomé de Pinares se při příležitosti svátku svatého Antonína scházejí k velké podívané: jezdci na koních přeskakují za zvuku bubnů a jiných nástrojů hořící hranice.

Revue

Během tzv. Maunderova minima se na Slunci neobjevovaly téměř žádné skvrny.

Vesmír

Otrlí vojáci třicetileté války, zběhové, psanci... Stačilo mít trochu štěstí, chladnokrevnosti a odvahy a už ve vás ostatní viděli fexty...

Historie

Čertova studánka na Vyhlídce u Smržovky.

Příroda

Mrtví alkouni na jaře 2016, poblíž Homeru na Aljašce.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907