Proč hvězdy po překročení určité hmotnosti vybuchnou jako supernova?

21.07.2014 - Michal Švanda


Reklama

Život každé hvězdy je neustálým zápasem mezi vlastní gravitací, která má tendenci hvězdu smrštit, a vnitřním tlakem plynu (přesněji gradientem tlaku plynu, tedy změnou tlaku se vzdáleností od středu hvězdy). Důležitou roli zde hraje i gradient tlaku záření vznikajícího při termojaderných reakcích.

Každá hvězda dříve či později spálí převážnou většinu vhodného paliva a nekonečný zápas skončí vítězstvím gravitace. Málo hmotné hvězdy podléhají gravitačnímu kolapsu omezeně, neboť smršťování vlastní gravitací zastaví samotná hustota látky v elektronově degenerovaném stavu. U hmotnějších hvězd však gravitace převáží i tlak elektronově degenerované látky a hvězdu nadále smršťuje. K tomu dojde, pokud hmotnost jádra hvězdy překročí tzv. Chandrasekharovu mez, která činí přibližně 1,4 hmotnosti Slunce.

Zmíněný kolaps je obvykle doprovázen zažehnutím termonukleárního výbuchu, jenž typicky končí destrukcí hvězdy – vznikne supernova. Astronomové znají několik odlišných scénářů, které vedou ke zrodu supernovy; vzniká tak několik různých typů.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 9/2013

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tolkienovi vydělaly jeho knihy tolik peněz, že litoval, že neodešel do důchodu dříve. Kvůli své slávě se navíc musel nechat vyškrtnout z telefonního seznamu.

Zajímavosti

Mozkové čipy přeloží mozkové vlny do srozumitelného textu

Věda

Do řeky, která v belgické zoo protéká výběhem rodinky orangutanů, umožnili přístup vydrám.

Revue

Současná astronomie nahlíží na Plejády jako na otevřenou hvězdokupu vzdálenou zhruba 445 světelných let, jejíž členky vznikly z jednoho prachoplynného mezihvězdného mračna asi před 110 miliony roky. 

Vesmír

Svatý Jiří byl podle křesťanské hagiografie římský voják pocházející z Anatolie, dnešního Turecka. Jeho nejslavnější zápas s drakem se měl odehrát u města Kyrény v Libyi.

Historie

Britské motorové čluny na hlídce v roce 1940.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907