Proč je korona teplejší než „povrch“ Slunce?

03.04.2014 - Michal Švanda


Reklama

Jak je možné, že sluneční chromosféra (deset tisíc stupňů) a koróna (milion a více stupňů) jsou teplejší než fotosféra (4 500 stupňů v tzv. teplotním minimu) ležící pod těmito vrstvami? Z termodynamických zákonů je zřejmé, že dodatečné „teplo“ se nemůže do vyšších vrstev přenášet konvenčními pochody – vedením, zářením nebo konvekcí.

Za ohřev koróny je zřejmě odpovědná kombinace jevů souvisejících s vypínajícím se magnetickým polem. Podél smyček tečou mohutné elektrické proudy, z nichž se uvolňuje jouleovské teplo; do vyšších vrstev atmosféry se prostřednictvím magnetického pole šíří množství mechanických vln (magnetozvukových, alfvénovských a dalších), jež se vysoko nad povrchem rozpadají a předávají energii okolnímu plazmatu.

Ve vyšší atmosféře dochází rovněž k množství magnetických zkratů – rekonexí – které mohou také okolní plazma ohřívat. I přes pokrok v minulých letech související s rozvojem matematických modelů a lepším pozorováním však tato otázka nebyla dosud uspokojivě zodpovězena.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 1-2/2013

  • Zdroj fotografií: Miloslav Druckmüller

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Divoké páření královny a trubce za letu

Věda

Autonomní uklízeč sněhu u osvětlení letištní dráhy

Věda

Snímek komety C/2019 Q4 Borisov, pořízený teleskopem Canada-France-Hawaii Telescope na Havaji

Vesmír
Zajímavosti

Mnoho exemplářů hry nezůstalo, a pokud ano, jde o pouhé fragmenty

Historie

Děti otročící na plantážích chodí oblečené jako jejich vrstevníci jinde na světě, žijí však v extrémní chudobě. Pod hranicí extrémní chudoby, tedy s méně než 44 korunami na den, žije v například Burkině Faso 43,7 % obyvatel.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907