Proč je korona teplejší než „povrch“ Slunce?

03.04.2014 - Michal Švanda


Reklama

Jak je možné, že sluneční chromosféra (deset tisíc stupňů) a koróna (milion a více stupňů) jsou teplejší než fotosféra (4 500 stupňů v tzv. teplotním minimu) ležící pod těmito vrstvami? Z termodynamických zákonů je zřejmé, že dodatečné „teplo“ se nemůže do vyšších vrstev přenášet konvenčními pochody – vedením, zářením nebo konvekcí.

Za ohřev koróny je zřejmě odpovědná kombinace jevů souvisejících s vypínajícím se magnetickým polem. Podél smyček tečou mohutné elektrické proudy, z nichž se uvolňuje jouleovské teplo; do vyšších vrstev atmosféry se prostřednictvím magnetického pole šíří množství mechanických vln (magnetozvukových, alfvénovských a dalších), jež se vysoko nad povrchem rozpadají a předávají energii okolnímu plazmatu.

Ve vyšší atmosféře dochází rovněž k množství magnetických zkratů – rekonexí – které mohou také okolní plazma ohřívat. I přes pokrok v minulých letech související s rozvojem matematických modelů a lepším pozorováním však tato otázka nebyla dosud uspokojivě zodpovězena.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 1-2/2013

  • Zdroj fotografií: Miloslav Druckmüller

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Paul Newman, coby Frajer Luke. Obdiv spoluvězňů si získává nejen svým postojem k životu, ale také třeba vítězstvím v sázce o snědení padesáti vajec.

Revue

Kančil stříbrohřbetý pózuje ve vietnamském pralese

Věda

Bílé město tvoří nejen rozlehlé budovy na bulvárech, ale také „obyčejná“ domovní zástavba.

Cestování

Nejnovější start SpaceX na mysu Canaveral

Vesmír

Německá motospojka na východní frontě se občerstvuje u místních obyvatel

 

Válka

Palác Topkapi – tradičně zde sídlili vládci osmanské říše

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907