Proč je Měsíc při zatmění načervenalý? (názorné video)

16.04.2014 - Michal Švanda


Reklama

Úplné zatmění Měsíce nastává, když se naše jediná přirozená družice ponoří do stínu, který Země vrhá do prostoru za sebou. Očekávali bychom tedy, že z naší oblohy zmizí. A skutečně by k tomu došlo, kdyby modrá planeta neměla atmosféru. Země však atmosférou obklopena je, a ta vytváří pro dopadající sluneční paprsky optické prostředí, tj. čočku.

Víme, že v zemské atmosféře se ze všech barev spektra nejvíce rozptyluje světlo modré (proto je obloha modrá), nejméně pak světlo červené, které má tendenci procházet nejvíce „rovně“. Proto se při západu nebo východu jeví Slunce jako červené, neboť průchodem přes tlustou vrstvu zemské atmosféry jeho světlo „odmodrá“.

Kdybychom tedy sledovali Zemi z Měsíce v okamžiku jeho úplného zatmění, naše planeta by zcela zakryla Slunce. Na jejím okraji bychom však spatřili osvětlený prstýnek atmosféry, nejspíše karmínově červené barvy. Toto světlo, které se „prosmýkne“ zemskou atmosférou, pak při zatmění osvětluje měsíční kotouč a barví jej dočervena. Přesný odstín a množství světla souvisí také s aktuální čistotou atmosféry modré planety. Je-li zaprášená (třeba po mohutných sopečných výbuších), zůstává měsíční kotouč při úplném zatmění velmi tmavý.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 3/2014

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907