Proč je Měsíc při zatmění načervenalý? (názorné video)

16.04.2014 - Michal Švanda


Reklama

Úplné zatmění Měsíce nastává, když se naše jediná přirozená družice ponoří do stínu, který Země vrhá do prostoru za sebou. Očekávali bychom tedy, že z naší oblohy zmizí. A skutečně by k tomu došlo, kdyby modrá planeta neměla atmosféru. Země však atmosférou obklopena je, a ta vytváří pro dopadající sluneční paprsky optické prostředí, tj. čočku.

Víme, že v zemské atmosféře se ze všech barev spektra nejvíce rozptyluje světlo modré (proto je obloha modrá), nejméně pak světlo červené, které má tendenci procházet nejvíce „rovně“. Proto se při západu nebo východu jeví Slunce jako červené, neboť průchodem přes tlustou vrstvu zemské atmosféry jeho světlo „odmodrá“.

Kdybychom tedy sledovali Zemi z Měsíce v okamžiku jeho úplného zatmění, naše planeta by zcela zakryla Slunce. Na jejím okraji bychom však spatřili osvětlený prstýnek atmosféry, nejspíše karmínově červené barvy. Toto světlo, které se „prosmýkne“ zemskou atmosférou, pak při zatmění osvětluje měsíční kotouč a barví jej dočervena. Přesný odstín a množství světla souvisí také s aktuální čistotou atmosféry modré planety. Je-li zaprášená (třeba po mohutných sopečných výbuších), zůstává měsíční kotouč při úplném zatmění velmi tmavý.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 3/2014

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Astronauti Tim Kopra a Tim Peake během odběru krve ve vesmíru.

Vesmír

Velké množství ozonu v přízemní vrstvě vzduchu značně snižuje úrodu rýže a dalších plodin.

Věda

Žraloky Perezovy jsme potkávali při každém ponoru. Potápění s těmito poměrně mohutnými parybami může být pro někoho adrenalinovým zážitkem. Je třeba však zachovat klid a přítomnost nádherných a elegantních tvorů si užít.

Příroda

Rituál otvírání úst – rakev s mumií symbolicky třímá sám Anup (Anúbis), dcera a manželka mrtvého faraona hořekují, zatímco kněží vykonávají obřady.

Historie

Šedá je nejtypičtější barvou orlovských klusáků. Na sněhu sice vypadají krásně, ale mají rádi spíše teplejší podnebí.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907