Proč jsou planety blíže Slunci hustší?

07.05.2014 - Michal Švanda


Reklama

Jakkoliv astrofyzikové nejsou v tomto ohledu zcela jednotní, nejdůležitějším faktorem, který hrál v diferenciaci Sluneční soustavy roli, byl vliv vznikající centrální hvězdy. Těžší prvky mají obvykle vyšší teplotu, za níž se stávají plynnými, a proto mohly jako jediné přežít v horkých středových oblastech sluneční mlhoviny, zatímco lehké prvky byly ve zcela plynné formě snadněji odfukovány do vzdálenějších partií solárního systému intenzivním slunečním větrem v počátcích vývoje Slunce.

Proto se kamenné planety zformovaly v centrálních částech soustavy, zatímco plynné planety (jež mají mimochodem zřejmě všechny ledově-kamenné jádro, nebo jej alespoň měly v raných stadiích svého života) spíše dále od Slunce. Obě části soustavy odděluje tzv. linie ledu, za níž mohou i těkavé prvky a sloučeniny (jako např. vodní led) existovat v pevné formě. Ledy různých chemikálií byly za linií ledu zastoupeny více než těžké prvky v centrálních částech systému, což dovolilo utvoření hmotnějších jaderných zárodků velkých planet, které pak větší gravitací nachytaly okolní lehké plyny a daly vzniknout čtyřem plynným obrům.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 4/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907