Stejná je odpověď i na otázku „proč jsou všechny mapy světa eliptické?“. Při zobrazování vesmíru, Země, Slunce i jiných planet máme totiž zásadní problém: snažíme se nakreslit trojrozměrný objekt s kulovou symetrií do dvojrozměrné kreslící plochy. To samozřejmě nelze provést přímo. Proto se musí zvolit nějaká vhodná mapová projekce, což je matematická operace, která souřadnice na kouli jednoznačně převádí na souřadnice v ploše.
Žádná z projekcí však není dokonalá, neboť vždy něco zkresluje. Buď zkresluje plochy, nebo vzdálenosti, nebo směry. Jednoduchá válcová projekce, při níž bychom rozbalili kouli do válcového pláště, trpí podstatným zkreslením ploch. Objekty vzdálené od rovníku se zdají být podstatně větší, než ve skutečnosti jsou.
Na mapy celé hvězdné oblohy, které zobrazují například zastoupení prachu nebo intenzitu mikrovlnného záření, se často používá eliptická projekce (též Mollweidova, Babinetova nebo homolografická). Tato projekce zachovává plochy objektů (tedy například Měsíc zobrazený kdekoli na této mapě by měl stejnou velikost), s výjimkou rovníku a centrálního meridiánu však zkresluje vzdálenosti a směry. Najdeme ale mapy vytvořené i v jiných projekcích.
Tajemství vesmíru 10/2014
ZajímavostiUlicemi kráčí smrt
Día de Muertos | Mexiko
Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)
VesmírSkupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)
HistoriePo smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, Doronenko, CC BY-SA 4.0)