Proč jsou všechny mapy vesmíru eliptické?

30.05.2015 - Michal Švanda


Reklama

Stejná je odpověď i na otázku „proč jsou všechny mapy světa eliptické?“. Při zobrazování vesmíru, Země, Slunce i jiných planet máme totiž zásadní problém: snažíme se nakreslit trojrozměrný objekt s kulovou symetrií do dvojrozměrné kreslící plochy. To samozřejmě nelze provést přímo. Proto se musí zvolit nějaká vhodná mapová projekce, což je matematická operace, která souřadnice na kouli jednoznačně převádí na souřadnice v ploše. 

Žádná z projekcí však není dokonalá, neboť vždy něco zkresluje. Buď zkresluje plochy, nebo vzdálenosti, nebo směry. Jednoduchá válcová projekce, při níž bychom rozbalili kouli do válcového pláště, trpí podstatným zkreslením ploch. Objekty vzdálené od rovníku se zdají být podstatně větší, než ve skutečnosti jsou.

Na mapy celé hvězdné oblohy, které zobrazují například zastoupení prachu nebo intenzitu mikrovlnného záření, se často používá eliptická projekce (též Mollweidova, Babinetova nebo homolografická). Tato projekce zachovává plochy objektů (tedy například Měsíc zobrazený kdekoli na této mapě by měl stejnou velikost), s výjimkou rovníku a centrálního meridiánu však zkresluje vzdálenosti a směry. Najdeme ale mapy vytvořené i v jiných projekcích.

 

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 10/2014

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mladý krab pobřežní v typicky zelené barvě

Věda
Historie
Vesmír

Welwitschie podivná je jediným rostlinným druhem svého rodu. Tato dvoudomá rostlina má většinou pouze dva protilehlé, stále dorůstající listy.

Příroda

Nebeská houpačka 

kategorie: Křídla | kde: Rakousko | autor: Philip Platzer

Každé dítě se chce houpat výš a ještě výš, až se nohama dotkne nebe. Marco Fürst to dotáhl nejdál, když se 1 500–2 000 metrů nad zemí zhoupl na stometrové lanové houpačce zavěšené na horkovzdušném balonu.

Revue

U rostlinných přípravků úřady nevyžadují před jejich uvedením na trh klinické testy účinnosti.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907