Reklama


Proč Merkur a Měsíc nemají atmosféru?

22.02.2015 - Michal Švanda


Reklama

V otázce vzniku a udržení planetárních atmosfér mají vědci jasno jen částečně. Je zřejmé, že v počátečních fázích vývoje – během nabalování materiálu na planetární embrya – měly všechny planety zemského typu atmosféru přinejmenším krátkodobě: u některých se pak udržela, u jiných nikoliv.

Zdá se, že zde hrají roli dva faktory, přičemž v prvé řadě se jedná o hmotnost: je zřejmé, že hmotnější planeta má větší přitažlivou sílu, a tudíž kolem sebe spíše dokáže vázat rychle se pohybující částice plynů v atmosféře. Proto nemá atmosféru Měsíc (což nás příliš nepřekvapí), ale ani Merkur, který lze s naším souputníkem velikostně srovnat.

Druhým faktorem je zřejmě přítomnost magnetického pole, jež odklání rychlé částice slunečního větru, které by jinak planetární atmosféru velmi pomalu „obrousily“. Mars má velmi slabé magnetické pole, a nejspíš proto o značnou část atmosféry přišel. Pro úplnost dodejme, že rudou planetu obklopuje vzdušný obal složený převážně z oxidu uhličitého, avšak její povrchový tlak je méně než setinový ve srovnání s tlakem zemské atmosféry u hladiny moře.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 7-8/2014

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mrtvola na břehu

kosticovec

kde: Indonésie | kdy: 2017

Když se na pláži indonéského ostrova Seram objevila obrovská hromada měkké bílé masy, považovali ji domorodci za nový druh gigantické olihně. Fotografie děsivého zvířete obletěla zpravodajské weby celého světa a přitáhla spoustu pozornosti: Zaujala však i biology, kteří poukázali na zbytky lebky zachycené na některých snímcích. Nakonec se zjistilo, že tajemné stvoření je mršinou kytovce kosticovce v posmrtném rozkladu. Mrtvá velryba obvykle klesne na dno, tohoto jedince však nejspíš nadnesly hnilobné plyny, a nakonec tak skončil vyplavený v písku.

Revue

Loni se na lodích převáželo celých 90 % veškerého obchodního zboží světa.

Zajímavosti

Operačních porodů je stále víc, ač odborníci varují před riziky pro matku i dítě.

Věda

Boček měl ve zvyku krást listiny a odnášet je v tajných kapsách svého pláště

Historie

Populární rentgenová observatoř Chandra

Vesmír

Park Kirindy je zřejmě jediným místem, kde lze dobře pozorovat fosu (Cryptoprocta ferox) – velmi opatrné a mrštné zvíře .

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907