Reklama


Proč Merkur a Měsíc nemají atmosféru?

22.02.2015 - Michal Švanda


Reklama

V otázce vzniku a udržení planetárních atmosfér mají vědci jasno jen částečně. Je zřejmé, že v počátečních fázích vývoje – během nabalování materiálu na planetární embrya – měly všechny planety zemského typu atmosféru přinejmenším krátkodobě: u některých se pak udržela, u jiných nikoliv.

Zdá se, že zde hrají roli dva faktory, přičemž v prvé řadě se jedná o hmotnost: je zřejmé, že hmotnější planeta má větší přitažlivou sílu, a tudíž kolem sebe spíše dokáže vázat rychle se pohybující částice plynů v atmosféře. Proto nemá atmosféru Měsíc (což nás příliš nepřekvapí), ale ani Merkur, který lze s naším souputníkem velikostně srovnat.

Druhým faktorem je zřejmě přítomnost magnetického pole, jež odklání rychlé částice slunečního větru, které by jinak planetární atmosféru velmi pomalu „obrousily“. Mars má velmi slabé magnetické pole, a nejspíš proto o značnou část atmosféry přišel. Pro úplnost dodejme, že rudou planetu obklopuje vzdušný obal složený převážně z oxidu uhličitého, avšak její povrchový tlak je méně než setinový ve srovnání s tlakem zemské atmosféry u hladiny moře.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 7-8/2014

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Airlander 10 si získal pozornost celého světa svými úspěchy i nehodami.

Věda

Gruzínští vinaři se chystají vytipovat vhodné odrůdy vína, které se nejlépe vypořádají s drsnými podmínkami na povrchu Marsu.

Vesmír
Historie

Španělský důchodce si na své zahradě postavil UFO v přepočtu za 2,6 milionu korun – letět by mělo na fiktivní planetu.

Revue

Nahoře tkáň nádoru před léčbou, dole po léčbě. Nádorové buňky zeleně, tukové buňky červeně a nádorové buňky proměněné na tuk tmavě žluté.

Věda

Podobné útoky kavalerie na západní frontě se odehrávaly pouze v prvních týdnech války

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907