Reklama


Proč Merkur a Měsíc nemají atmosféru?

22.02.2015 - Michal Švanda


Reklama

V otázce vzniku a udržení planetárních atmosfér mají vědci jasno jen částečně. Je zřejmé, že v počátečních fázích vývoje – během nabalování materiálu na planetární embrya – měly všechny planety zemského typu atmosféru přinejmenším krátkodobě: u některých se pak udržela, u jiných nikoliv.

Zdá se, že zde hrají roli dva faktory, přičemž v prvé řadě se jedná o hmotnost: je zřejmé, že hmotnější planeta má větší přitažlivou sílu, a tudíž kolem sebe spíše dokáže vázat rychle se pohybující částice plynů v atmosféře. Proto nemá atmosféru Měsíc (což nás příliš nepřekvapí), ale ani Merkur, který lze s naším souputníkem velikostně srovnat.

Druhým faktorem je zřejmě přítomnost magnetického pole, jež odklání rychlé částice slunečního větru, které by jinak planetární atmosféru velmi pomalu „obrousily“. Mars má velmi slabé magnetické pole, a nejspíš proto o značnou část atmosféry přišel. Pro úplnost dodejme, že rudou planetu obklopuje vzdušný obal složený převážně z oxidu uhličitého, avšak její povrchový tlak je méně než setinový ve srovnání s tlakem zemské atmosféry u hladiny moře.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 7-8/2014

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Avalon

Kde: Britské ostrovy
První zmínka: 12. století

Bájný ostrov, na němž měl král Artuš najít svůj poslední odpočinek, získal své jméno po jablku. Poprvé se o něm zmiňuje anglický kněz Geoffrey of Monmouth ve svých latinských Dějinách britských králů, které dopsal někdy kolem roku 1136. 

Koncem 12. století oznámili mniši ze starobylého kláštera v Glastonbury, že objevili ostatky krále Artuše i královny. To by znamenalo, že se bájný Avalon nacházel právě zde. Toto zjištění vůbec není přitažené za vlasy − Glastonbury se skutečně nacházelo na ostrově uprostřed bažin a ve staré velštině se mu skutečně říkalo Ynys Afallach, tedy Ostrov jablek.

Zbožní obyvatelé prý tehdy v hloubce 5 m našli rakev s latinským nápisem: „Zde leží slavný král Artuš na ostrově Avalon.“ Uvnitř měly ležet kostry muže a ženy.

Ostatky byly později s velkou slávou a za přítomnosti krále Edwarda I. znovu pohřbeny a až do dob reformace jim byla projevována mimořádná úcta.

Vše do sebe krásně zapadá, dnešní historici jsou ale skeptičtí. Tehdejší mniši podle nich mohli fascinující nález zinscenovat, aby ekonomicky pomohli svému klášteru, který krátce předtím vyhořel.

Zajímavosti
Revue

Nesmírně rozpálený plynný obr KELT-9b je velice blízko své hvězdě

Vesmír

Brněnští Němci vítají 15. března 1939 německou armádu. Také Jan Svoboda měl k okupantům velmi blízko

Válka

Blízko vstupu do parku se tyčí i 150 metrů vysoká Babylonská věž (foto: Shutterstock)

 

Příroda

Celý proces probíhal za přítomnosti kněze s hlavou Anubise, boha zemřelých, pohřebišť a mumifikace, který byl nejčastěji zpodobňován jako šakal

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907