Proč Merkur a Měsíc nemají atmosféru?

22.02.2015 - Michal Švanda


Reklama

V otázce vzniku a udržení planetárních atmosfér mají vědci jasno jen částečně. Je zřejmé, že v počátečních fázích vývoje – během nabalování materiálu na planetární embrya – měly všechny planety zemského typu atmosféru přinejmenším krátkodobě: u některých se pak udržela, u jiných nikoliv.

Zdá se, že zde hrají roli dva faktory, přičemž v prvé řadě se jedná o hmotnost: je zřejmé, že hmotnější planeta má větší přitažlivou sílu, a tudíž kolem sebe spíše dokáže vázat rychle se pohybující částice plynů v atmosféře. Proto nemá atmosféru Měsíc (což nás příliš nepřekvapí), ale ani Merkur, který lze s naším souputníkem velikostně srovnat.

Druhým faktorem je zřejmě přítomnost magnetického pole, jež odklání rychlé částice slunečního větru, které by jinak planetární atmosféru velmi pomalu „obrousily“. Mars má velmi slabé magnetické pole, a nejspíš proto o značnou část atmosféry přišel. Pro úplnost dodejme, že rudou planetu obklopuje vzdušný obal složený převážně z oxidu uhličitého, avšak její povrchový tlak je méně než setinový ve srovnání s tlakem zemské atmosféry u hladiny moře.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 7-8/2014

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907