Proč mezi sebou bojují živočichové různých druhů?

25.04.2015 - Stanislav Mihulka

Odpověď je docela jednoduchá. Za vším hledej samici


Reklama

V přírodě bývají někdy k vidění souboje mezi příslušníky různých druhů. Proč k nim vlastně dochází? Biologové Kalifornské univerzity v Los Angeles dospěli po devítiletém výzkumu v závěru, že s tím mají co dělat boje o přístup k samicím.

Výzkum se zabýval americkými motýlicemi druhu Hetaerina americana, které vědci sledovali u řek a potoků v Texasu, Arizoně a Mexiku. Ukázalo se, že samci motýlic obvykle reagují velmi podrážděně na cizí samce téhož druhu, kteří jim vlétnou do jejich teritoria. Samice motýlic si také obvykle nevšímají nápadníků jiného druhu. Jestliže se ale objeví samec cizího druhu, který se zajímá o místní samici, tak je pochopitelně zle. Nejčastější je to prý v případech, kdy se zbarvení cizího samce alespoň trochu podobá zbarvením místních samců.

Samci motýlici žijí jen několik týdnů a zároveň mívají jen málo příležitostí ke kopulaci. Není divu, že bývají vzteklí. Rvačky o území mezi dvěma samci, ať už stejného nebo cizích druhů, trvají i několik hodin.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of California – Los Angeles, Proceedings of the Royal Society B

  • Zdroj fotografií: David M. Stone, https://thingsbiological.wordpress.com

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907