Proč mezi sebou bojují živočichové různých druhů?

25.04.2015 - Stanislav Mihulka

Odpověď je docela jednoduchá. Za vším hledej samici


Reklama

V přírodě bývají někdy k vidění souboje mezi příslušníky různých druhů. Proč k nim vlastně dochází? Biologové Kalifornské univerzity v Los Angeles dospěli po devítiletém výzkumu v závěru, že s tím mají co dělat boje o přístup k samicím.

Výzkum se zabýval americkými motýlicemi druhu Hetaerina americana, které vědci sledovali u řek a potoků v Texasu, Arizoně a Mexiku. Ukázalo se, že samci motýlic obvykle reagují velmi podrážděně na cizí samce téhož druhu, kteří jim vlétnou do jejich teritoria. Samice motýlic si také obvykle nevšímají nápadníků jiného druhu. Jestliže se ale objeví samec cizího druhu, který se zajímá o místní samici, tak je pochopitelně zle. Nejčastější je to prý v případech, kdy se zbarvení cizího samce alespoň trochu podobá zbarvením místních samců.

Samci motýlici žijí jen několik týdnů a zároveň mívají jen málo příležitostí ke kopulaci. Není divu, že bývají vzteklí. Rvačky o území mezi dvěma samci, ať už stejného nebo cizích druhů, trvají i několik hodin.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of California – Los Angeles, Proceedings of the Royal Society B

  • Zdroj fotografií: David M. Stone, https://thingsbiological.wordpress.com

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zlatá mísa z Ebreichsdorfu.

Věda
Zajímavosti

Krabí mlhovina (vpravo) představuje zřejmě nejslavnější pozůstatek supernovy (SN 1054). Její explozi zaznamenali čínští hvězdáři v roce 1054. Vlevo dole pozůstatek Tychonovy supernovy (SN 1572), jež byla jako jedna z mála viditelná pouhýma očima. Vlevo nahoře Cassiopea A, nejjasnější zbytek po supernově (v radiovém oboru). Světlo z výbuchu k nám dorazilo zřejmě před 350 lety.

Vesmír

Před zpozorováním odstřelovačem chrání prostor pohybu i prostá maskovací síť. Na snímku americký voják v Koreji, 1952.

Válka

Marii Terezii na dobru poddaných nezáleželo tak, jak se traduje. Důležitější byl stabilní stát.

Historie

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907