Povrch skloviny se může zabarvit působením vnějších faktorů, například stravy. Káva, čokoláda, červené víno, borůvky a další potraviny a nápoje mají v tomto ohledu přirozeně největší potenciál. Kyselejší jídla navíc sklovinu narušují a usnadňují tak usazování barviv na povrchu zubů. Roli hraje i kouření a nedostatečná hygiena. Existuje též řada léků, jež mohou zbarvení skloviny nebo zuboviny změnit – například některá antihistaminika.
TIP: Bojíte se o zubní kanálky? Časem vám vypěstují nové!
Důležitá je rovněž genetika: někteří lidé se prostě narodí s bělejšími zuby než jiní. Barva chrupu se mění také s postupujícím věkem, kdy se vrstva skloviny ztenčuje a zubovina pod ní více prosvítá. Bělicí pasty pak mají dvojí efekt: Chemikálie, jež obsahují, mohou usnadňovat rozpouštění skvrn na povrchu chrupu. Ovšem jelikož jsou tyto přípravky jemně abrazivní, mohou sklovinu také poškodit.
100+1 zahraniční zajímavost
HistorieKočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas Pezeta, CC0)
VědaKareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)
VálkaHideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News Agency, CC0)