Proč partner černé vdovy při námluvách zničí své milé pavučinu?

14.07.2015 - Stanislav Mihulka

Divoké námluvy snovaček kalifornských odnese pavučina samice, která je pak méně obtěžována neúspěšnými samci


Reklama

Námluvy černých vdov jsou příslovečné svojí brutalitou a také velice zajímavé. Nápadník černé vdovy například své vyvolené během námluv zničí pavučinu a ještě ke všemu do jejích zbytků samici zabalí. Dělají to i snovačky kalifornské (Latrodectus hesperus) a právě jejich výzkum osvětil pozoruhodné chování těchto smrtících pavouků.

Vědci byli překvapeni tím, že samicím tento vandalismus partnerů nevadí. Naopak se ukazuje, že tím samci vlastně chrání své partnerky před sexuálním obtěžováním ostatních samců. Zničené sítě totiž nejsou pro konkurenční samce atraktivní. Samice možná vypouštějí na sítě feromony a čím větší pavučina je, tím více feromonů může obsahovat.

Samci černých vdov jsou sice oproti samicím mnohem menší, panuje ale mezi nimi velice drsný konkurenční boj. Na jednu pavučinu samice se během jediné noci může vydat až 40 samců.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Elsevier, Animal Behaviour

  • Zdroj fotografií: Davefoc, Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907