Proč se bojíme pavouků? Arachnofobii máme v genech

08.04.2015 - Stanislav Mihulka

Se strachem z pavouků se nejspíš rodíme. Tito nebezpeční živočichové nás ohrožují po celou dobu evoluce lidského druhu, po většinu času probíhající v Africe


Reklama

Kde se bere arachnofobie, panický strach z pavouků, kvůli němuž se někteří lidé nemohou k pavoukovi nebo jen pavučině ani přiblížit? Je v tom trauma z dětství? Napodobování chování rodičů? Nebo snad duševní onemocnění?

Psychologové Joshua New a Tamsin Germanová z newyorské Barnard College experimentovali s 252 dobrovolníky a dospěli k názoru, že větší či menší strach z pavouků máme všichni v genech. Vědci ukazovali pokusným osobám různé obrázky s abstraktními tvary, mezi nimiž byly ukryty různé objekty, které vzbuzují strach. Ukázalo se, že většina lidí velmi rychle rozezná právě pavouky, mnohem rychleji a častěji než třeba mouchy nebo jehly. Už dříve se také ukázalo, že se malé děti dívají na obrázky pavouků nápadně dlouho, déle než na jiné podobné věci.

New s Germanovou dospěli k názoru, že pavouci představují jedno z několika málo trvalých nebezpečí v průběhu historie lidského druhu. Naše evoluce na to určitě zareagovala, a jak se zdá, máme v genech zabudovaný výstražný systém proti pavoukům. Tenhle systém rychle rozezná pavouka, při jeho spatření intenzivně varuje naši mysl a také zařídí potřebnou reakci. U některých z nás je ale výstraha proti pavoukům až příliš výkonná a výsledkem jsou problémy s arachnofobií.

Reklama

  • Zdroj textu:

    PhysOrg, Evolution & Human Behavior, Cognition

  • Zdroj fotografií: James Gathany / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z deníku výpravy lze vyčíst, že začínala velmi optimisticky a mezi jejími členy nepanovalo žádné pnutí. Později byli někteří členové expedice nalezeni jen ve spodním prádle, jiným chyběly kusy tváře.

Zajímavosti

Připojování rakety Pegasus XL se satelitem TacRL-2 k mateřskému letounu Lockheed L-1011 TriStar „Stargazer“.

Vesmír

Nad hlavním městem San Salvador se tyčí vulkán stejného jména (vlevo). Jeho energie má posloužit pro těžbu bitcoinů.

Věda
Historie

Tento hummel vyřadila spojenecká vojska v Normandii.

Válka

Nový výzkum odhalil nečekaně vysokou míru násilí, která mohla vypuknout, přinejmenším za určitých okolností, v době kamenné.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907