Proč se bojíme pavouků? Arachnofobii máme v genech

08.04.2015 - Stanislav Mihulka

Se strachem z pavouků se nejspíš rodíme. Tito nebezpeční živočichové nás ohrožují po celou dobu evoluce lidského druhu, po většinu času probíhající v Africe


Reklama

Kde se bere arachnofobie, panický strach z pavouků, kvůli němuž se někteří lidé nemohou k pavoukovi nebo jen pavučině ani přiblížit? Je v tom trauma z dětství? Napodobování chování rodičů? Nebo snad duševní onemocnění?

Psychologové Joshua New a Tamsin Germanová z newyorské Barnard College experimentovali s 252 dobrovolníky a dospěli k názoru, že větší či menší strach z pavouků máme všichni v genech. Vědci ukazovali pokusným osobám různé obrázky s abstraktními tvary, mezi nimiž byly ukryty různé objekty, které vzbuzují strach. Ukázalo se, že většina lidí velmi rychle rozezná právě pavouky, mnohem rychleji a častěji než třeba mouchy nebo jehly. Už dříve se také ukázalo, že se malé děti dívají na obrázky pavouků nápadně dlouho, déle než na jiné podobné věci.

New s Germanovou dospěli k názoru, že pavouci představují jedno z několika málo trvalých nebezpečí v průběhu historie lidského druhu. Naše evoluce na to určitě zareagovala, a jak se zdá, máme v genech zabudovaný výstražný systém proti pavoukům. Tenhle systém rychle rozezná pavouka, při jeho spatření intenzivně varuje naši mysl a také zařídí potřebnou reakci. U některých z nás je ale výstraha proti pavoukům až příliš výkonná a výsledkem jsou problémy s arachnofobií.

  • Zdroj textu:

    PhysOrg, Evolution & Human Behavior, Cognition

  • Zdroj fotografií: James Gathany / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907