Proč se Jupiteru říká „nepovedená hvězda“?

15.05.2014 - Michal Švanda


Reklama

Jupiter je typickým zástupcem celé třídy planet – plynných obrů, které jsou svým chemickým složením více podobné hvězdám než planetám zemského typu. V jejich plynných obálkách převažují lehké prvky jako vodík a helium. Hmotnost Jupitera (320× větší než hmotnost Země, ale tisíckrát menší než hmotnost Slunce) je však malá na ustavení dostatečně vysoké teploty a tlaku v jádře, za nichž by mohlo dojít k samovolnému zapálení termojaderné reakce.

Dlouhodobě probíhající termojaderné reakce podle definice odlišují hvězdy od ostatních objektů (plynných planet nebo hnědých trpaslíků). Teplota v jádru Jupitera se odhaduje na 36 tisíc stupňů, zatímco k zapálení termojaderné reakce vodíku je zapotřebí alespoň sedmi milionů stupňů. Jupiter si přesto sám určité množství energie vyrábí, a to gravitačním smršťováním.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 4/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dědictví v podobě ručně malovaných krabiček, truhliček či talířků, které pod rukama zručných umělců vznikají, si místní předávají už od konce 18. století.

Zajímavosti

Šikovné medicínské mikroboty pohání při průchodu lidským tělem rotující vnější magnetické pole. Ve výřezu mikrobot na jednocentové minci.

Věda

Dole snímek Arsia Mons, v horní části zhroucená část padesátimetrového lávového tunelu na úbočí Arsia Mons, zachycený kamerou HiRISE

Vesmír

Alexandr Veliký si získal oddanost vojáků svým kouzlem osobnosti.

Zajímavosti

Bitva u Stalingradu skončila německou potupnou porážkou a zajetím několika desítek tisíc mužů.

Válka

Červené a oranžové podzimní zbarvení nasvědčuje tomu, že v listech je obsaženo větší množství antokyanů.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907