Proč tamaríni snižují hlas: Šeptaná tajemství malých opiček

10.03.2014 - Zuzana Teličková

Zdá se, že lidé nejsou jedinými živočichy, kteří šeptají. Údajně si mezi sebou šeptem sdělují informace i tamaríni pinčí – malé, chlupaté opičky z čeledi kosmanovitých, jejichž původním domovem jsou deštné pralesy v Kolumbii


Reklama

Tvrdí to nová studie Rachel Morrisonové a Diany Reissové z Městské univerzity v New Yorku. Vědecký tým podrobil analýze videozáznamy, které pořídil v New York City’s Central Park Zoo. „Do blízkosti rodiny tamarínů jsme přivedli ošetřovatele, který již dříve u těchto opic vyvolal silnou odezvu – obklopily jej a začaly vydávat nepřátelské zvuky,“ říká Morrisonová. Za přítomnosti ošetřovatele, který si u tamarínů zřejmě kvůli léčebným zákrokům vysloužil neblahou pověst, byl pořízen audio a videozáznam jejich reakcí.

Opice však tentokrát vetřelce neobestoupily, ani na něj nepokřikovaly. Místo toho se stáhly a začaly vydávat sotva slyšitelné zvuky – začaly si mezi sebou šeptat. Těchto hlasových projevů si vědci všimli až ve chvíli, kdy zvukový záznam zesílili. Zajímavé bylo, že tamaríni se k tomuto způsobu dorozumívání uchýlili jen ve chvíli, kdy byl ošetřovatel přítomen. Podle Morrisonové se opice zřejmě cítily jeho osobou zastrašeny, a snížily proto hlas na minimum. Vědce by nepřekvapilo, kdyby si tak vyměňovaly varovné signály, jejichž systém bývá u společenských druhů skvěle propracován. Přestože podobné chování dosud nebylo pozorováno u žádného jiného živočišného druhu, je možné, že se vyskytuje i u jiných primátů a zatím si jej pouze nikdo nevšiml

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907