Proč teď Island vypadá jako Mordor

24.09.2014 - Martin Reichman


Reklama

Tohle není západ Slunce a tenká červená čára uprostřed není sloupec slunečního světla. Červená záře na obzoru pochází ze sopečné erupce a červená čára je odraz této erupce v ledových atmosférických krystalcích. Tento neobvyklý vulkanický světelný sloup byl zachycen tento měsíc nad Islandem, kde se k životu probudily dva sopečné vulkány – Bárđarbunga a Holuhraun.

Oba vulkány jsou součástí rozsáhlého, přibližně 200 kilometrů dlouhého a 25 kilometrů širokého sopečného pole. Přestože je stratovulkán Bárđarbunga v posledních deseti letech nebývale, poslední jeho opravovou erupcí byla ta z roku 1910. Poslední erupce Holuhraunu je dokonce ještě staršího data – lávu naposled chrlil před 270 lety.

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: apod.nasa.gov

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907