NASA netroškaří. Vytvořila analogii StreetView pro celou Mléčnou dráhu

29.03.2014 - Redakce

Zatímco si hrajete s mapami Googlu a StreetView na svém počítači nebo mobilním telefonu, NASA připravila analogii této vymoženosti pro celou naši Galaxii


Reklama

Využila dat jednoho ze svých teleskopů, Spitzer, který obíhá kolem Slunce po podobné dráze jako Země, aby vytvořila asi největší panorama všech dob - tedy co se týče prostoru, které zachycuje. Data z teleskopu zpracovala Caltech, domovská univerzita většiny podobných projektů pro NASA.

GLIMPSE 360 je infračervený obraz naší Mléčné dráhy tak, jak je vidět z naší planety. Podobně jako u StreetView si může jednotlivé části přibližovat, můžete se dívat nahoru a dolů (tedy mimo rovinu Mléčné dráhy) a uvidíte nejen jasné hvězdy na nočním nebi, ale také souhvězdí, které tvoří. Důležité je, že jsou zde vidět pouze objekty Mléčné dráhy, takže nejste rušeni například galaxiemi na pozadí.

Je to zkrátka úžasný pohled. A věříme, že s novými a lepšími dalekohledy budou podobné obrazy ještě dokonalejší.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opravený člun Stødig se do svého důchodu ještě nechystá.

Zajímavosti

Chamtivá markýza Marie Margareta Brinvilliers (vlevo) a Kateřina Deshayesová přezdívaná „La Voisin“.

Historie

<h3>Relikt z pravěku</h3><p>Ostrorepi jsou označováni jako živoucí fosilie a při pohledu na ně se není čemu divit. Jejich vyhynulí příbuzní, kyjnožci, dorůstali až tří metrů. Dnešní ostrorepi se (naštěstí) spokojí s šedesáti centimetry – největším druhem je ostrorep americký, menší zástupce pak najdete na indickém a japonském pobřeží.&nbsp;</p>

Zajímavosti

Vizualizace rychle rotující hvězdy J040643.

Vesmír

Oblíbený domácí mazlíček a nejrozšířenější poddruh želvy nádherné má dnes v Evropě „červenou“. A díky červeným skvrnám za očima ho také bezpečně poznáte.

Příroda
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907