NASA netroškaří. Vytvořila analogii StreetView pro celou Mléčnou dráhu

29.03.2014 - Redakce

Zatímco si hrajete s mapami Googlu a StreetView na svém počítači nebo mobilním telefonu, NASA připravila analogii této vymoženosti pro celou naši Galaxii


Reklama

Využila dat jednoho ze svých teleskopů, Spitzer, který obíhá kolem Slunce po podobné dráze jako Země, aby vytvořila asi největší panorama všech dob - tedy co se týče prostoru, které zachycuje. Data z teleskopu zpracovala Caltech, domovská univerzita většiny podobných projektů pro NASA.

GLIMPSE 360 je infračervený obraz naší Mléčné dráhy tak, jak je vidět z naší planety. Podobně jako u StreetView si může jednotlivé části přibližovat, můžete se dívat nahoru a dolů (tedy mimo rovinu Mléčné dráhy) a uvidíte nejen jasné hvězdy na nočním nebi, ale také souhvězdí, které tvoří. Důležité je, že jsou zde vidět pouze objekty Mléčné dráhy, takže nejste rušeni například galaxiemi na pozadí.

Je to zkrátka úžasný pohled. A věříme, že s novými a lepšími dalekohledy budou podobné obrazy ještě dokonalejší.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907