U některých vesmírných objektů skutečně pozorujeme silné výtrysky podél rotačních pólů, které se často odehrávají relativistickými rychlostmi, tedy rychlostmi blízkými rychlosti světla. Ukazuje se, že objekty s výtrysky vždy obklopuje akreční disk plynu, který kolem tělesa obíhá v rovině rovníku a z nějž na centrální objekt spiráluje látka.
Mezi zmíněná tělesa obklopená akrečními disky patří některé černé díry (například ty supermasivní v jádrech galaxií, tedy i v jádrech kvazarů), neutronové hvězdy nebo bílí trpaslíci v dvojhvězdných systémech s přetokem hmoty či mladé hvězdy typu T Tauri, hvězdy slunečního typu v pubertálním stadiu. Přesný mechanismus vzniku výtrysků neznáme, ale vědci se domnívají, že souvisí se spletitým magnetickým polem centrálního objektu, které může urychlovat látku z akrečního disku a směrovat ji do svazků kolem pólů rotační osy.
Tajemství vesmíru 1/2014
VesmírPravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)
VědaV období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire Council, CC BY-ND 2.0)
HistorieSvůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)