Proč užovka tygří žere jedovaté ropuchy?

14.05.2013 - redakce 100+1

Aby se chránila před svými predátory, používá užovka pozřeného jedu jako obrany


Reklama

Asijská užovka tygří (Rhabdophis tigrinus) se živí jedovatými ropuchami. Tyto žáby vylučují kůží toxickou látku bufadienolide. Krátce po pozření se hadovi naplní žlázy na šíji jedem, který je chemickým složením srovnatelný s jedem kořisti. Užovka přitom sama jedovatou látku vyrobit neumí. Badatelé z univerzity ve Virginii sledovali užovky ve volné přírodě a zjistili, že jedem jsou vybaveni pouze jedinci, v jejichž teritoriu žije zmíněná ropucha.

Had získaný toxin používá v nebezpečí proti svým predátorům, především sokolům. Mezi bezobratlými není jediný, kdo si dokáže vypůjčit jedovaté látky jinde. Mořský slimák si ukládá jedy z určitých rostlin, aby svým predátorům nechutnal a tak se jich zbavil. Některé žáby zase využívají toxiny hmyzu, kterým se živí. Příroda prostě funguje ekonomicky – nač vyrábět hadí jed, když je ho na dosah ruky dostatek?

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Snakes of Taiwan

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907