Proč užovka tygří žere jedovaté ropuchy?

14.05.2013 - redakce 100+1

Aby se chránila před svými predátory, používá užovka pozřeného jedu jako obrany


Reklama

Asijská užovka tygří (Rhabdophis tigrinus) se živí jedovatými ropuchami. Tyto žáby vylučují kůží toxickou látku bufadienolide. Krátce po pozření se hadovi naplní žlázy na šíji jedem, který je chemickým složením srovnatelný s jedem kořisti. Užovka přitom sama jedovatou látku vyrobit neumí. Badatelé z univerzity ve Virginii sledovali užovky ve volné přírodě a zjistili, že jedem jsou vybaveni pouze jedinci, v jejichž teritoriu žije zmíněná ropucha.

Had získaný toxin používá v nebezpečí proti svým predátorům, především sokolům. Mezi bezobratlými není jediný, kdo si dokáže vypůjčit jedovaté látky jinde. Mořský slimák si ukládá jedy z určitých rostlin, aby svým predátorům nechutnal a tak se jich zbavil. Některé žáby zase využívají toxiny hmyzu, kterým se živí. Příroda prostě funguje ekonomicky – nač vyrábět hadí jed, když je ho na dosah ruky dostatek?

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Snakes of Taiwan

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počet sebevražd je stále vysoký

Věda

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír
Zajímavosti

Afgánská kvalita 

Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.

V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Vesmír

Sopranistka Jindřiška Rettigová (1813–1854).

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907