Vyléčí progesteron mozkové trauma? Naděje pro vojáky z Íráku

09.07.2013 - Zuzana Teličková

Zdá se, že hormon progesteron, přirozeně se vyskytující v těle žen i mužů, bude možné využít pro léčbu traumatického poranění mozku, kterému se v důsledku bojů v Iráku a Afghánistánu věnuje v současnosti velká pozornost

<p>Kunovec velký musí svůj milostný akt několikrát opakovat, a páření tudíž trvá i 24 hodin.</p>

Kunovec velký musí svůj milostný akt několikrát opakovat, a páření tudíž trvá i 24 hodin.


Reklama

Podle ministerstva obrany USA se právě s tímto zraněním vrací domů celých 30 procent amerických vojáků. Vědci z Emory University v Atlantě proto zkoumali, do jaké míry dokáže progesteron pomoci k zotavení pacientů s TBI a zjistili, že podávání této látky při nejrůznějších typech poranění hlavy vede ke značnému a trvalému zlepšení mozkové činnosti.

Progesteron dokáže prolomit krevní mozkovou bariéru a zmenšit nežádoucí otok, pomáhá redukovat nekrózu a chrání nervové buňky v blízkosti poranění, které by za normálních okolností odumřely. Nový způsob léčby prošel nyní dvoufázovým testem a díky značným dotacím jej čeká třetí, závěrečná fáze. Podle vedoucího studie Kennetha Steina by se při traumatickém poranění mozku mohl stát hojně využívaným lékem také pro svou bezpečnost, jednoduchost použití a snadnou dostupnost.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907