Vyléčí progesteron mozkové trauma? Naděje pro vojáky z Íráku

09.07.2013 - Zuzana Teličková

Zdá se, že hormon progesteron, přirozeně se vyskytující v těle žen i mužů, bude možné využít pro léčbu traumatického poranění mozku, kterému se v důsledku bojů v Iráku a Afghánistánu věnuje v současnosti velká pozornost

<p>Kunovec velký musí svůj milostný akt několikrát opakovat, a páření tudíž trvá i 24 hodin.</p>

Kunovec velký musí svůj milostný akt několikrát opakovat, a páření tudíž trvá i 24 hodin.


Reklama

Podle ministerstva obrany USA se právě s tímto zraněním vrací domů celých 30 procent amerických vojáků. Vědci z Emory University v Atlantě proto zkoumali, do jaké míry dokáže progesteron pomoci k zotavení pacientů s TBI a zjistili, že podávání této látky při nejrůznějších typech poranění hlavy vede ke značnému a trvalému zlepšení mozkové činnosti.

Progesteron dokáže prolomit krevní mozkovou bariéru a zmenšit nežádoucí otok, pomáhá redukovat nekrózu a chrání nervové buňky v blízkosti poranění, které by za normálních okolností odumřely. Nový způsob léčby prošel nyní dvoufázovým testem a díky značným dotacím jej čeká třetí, závěrečná fáze. Podle vedoucího studie Kennetha Steina by se při traumatickém poranění mozku mohl stát hojně využívaným lékem také pro svou bezpečnost, jednoduchost použití a snadnou dostupnost.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907