Projekt Stratocaching: První přímý přenos ze stratosféry

21.01.2014 - Ivan Sobička

Unikátní český projekt Stratocaching, který je kombinací vědeckého experimentu a geolokační hry, ukázal značný potenciál síťového videa. Stovky tisíc diváků sledovaly na internetu v přímém přenosu výstup meteorologického balónu až do výšky 30 kilometrů


Reklama

České občanské sdružení Žádná věda uskutečnilo na podzim 2013 ve spolupráci se serverem Idnes.cz populárně-vědecký experiment Stratocaching. Projekt spočíval ve vypuštění meteorologického balónu se speciální gondolou, z níž se ve stratosféře mělo uvolnit 12 létajících kapslí. Tyto kapsle imitující design javorové nažky byly vybavené GPS trackerem a po dopadu na zem se staly předmětem geolokační hry o jejich nalezení. Součástí záměru bylo zajistit přímý přenos z balónu na internet. Kamerový systém včetně antény musel splňovat vysoké nároky: hmotnost celé sestavy neměla přesáhnout 600 g, přitom musela být funkční i v extrémním mrazu a na vzdálenost desítek kilometrů.

Video z hranice vesmíru

Ve spolupráci se společností NetRex byla využita IP kamera Axis P1214-E spolu s radiomodemem a speciální multipolarizační anténou. Signál z gondoly přijímala pozemní stanice vybavená parabolickou anténou. Aby nedošlo ke ztrátě signálu, byly v gondole balónu dva nezávislé vysílače telemetrických dat využívající radioamatérské systémy APRS a RTTY. Pozemní stanice tato poziční data zpracovávala a s pomocí na míru napsaného softwaru ovládala speciální rotátor, který vždy nastavil parabolickou anténu správným směrem. Technologie, jinak používaná pro příjem z družic na oběžné dráze, tak dobře posloužila i v tomto nadšeneckém projektu. Minikamera byla pro cestu do stratosféry dodatečně vybavena přídavným topením z odporového drátu a bimetalového termostatu.

Sestava pro streaming videa, která byla umístěná v gondole balónu, vážila pouhých 586 g. Přesto však dokázala zprostředkovat úchvatné HD video v přímém přenosu, a to po téměř celou dobu letu. Záběry z kamery nakonec sledovalo více než 220 tisíc diváků online. Výsledek experimentu nakonec předčil všechna očekávání. Balón dosáhl maximální výšky 30 722 metrů a po 117 minutách dopadl na soukromý pozemek ve vzdálenosti 47 kilometrů od startu.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NetRex

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

I kdyby lidé dokázali na Marsu zahradničit, museli by se potýkat s extrémními výkyvy teplot a s radiací.

Vesmír
Revue

Svatava Polská (asi 1046-1048 – 1. září 1126) byla třetí manželkou Vratislava II. a od roku 1085 první českou královnou. Svatava byla s Vratislavem příbuzná. Její prababička pocházela z rodu Přemyslovců.

Historie
Zajímavosti

Posun tropických pásem bude podle vědců znamenat větší sucha v jihovýchodní Africe a větší množství záplav v jižní Indii.

Věda

„Hrábě“ č. 9013 s předváděcí kamufláží z roku 1992.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907