Prokleté sloní kly: Kvůli slonovině se pořád zabíjí

18.02.2014 - Zuzana Teličková

Kvůli slonovině bylo za posledních deset let zabito v Africe šokujících 62 % všech slonů pralesních. Špatnou zprávu přináší první studie svého druhu, která je založená na analýze rozsáhlých dat. Potvrzuje tak pesimistické odhady ochránců přírody


Reklama

Zatím nejrozsáhlejší studie slonů pralesních zahrnuje práci více než 60 vědců, kteří se mezi roky 2002 až 2011 pohybovali v Kamerunu, Středoafrické republice, Kongu a Gabonu a analyzovali 11 000 vzorků.

Pesimistický vývoj

Vědci předpokládají, že sloni začnou v následujícím desetiletí rychle vymírat, jelikož téměř třetina půdy, kterou obývají, pro ně přestala být bezpečnou. Pytláci číhají na každém kroku a jejich aktivity rostou se zvyšující se poptávkou Dálného východu po slonovině. Výzkum mimo jiné poukázal na fakt, že v oblastech se špatně organizovanou kontrolou ze strany místních vládních orgánů, nedostatkem zákonů na ochranu přírody, silnou korupcí a chudobou množství případů pytláctví stoupá. Sloni jsou ohroženi i v místech, která byla doposud považována za bezpečná.

Pro záchranu největších suchozemských savců bude nutné zásadním způsobem změnit legislativu, navýšit fondy určené k ochraně těchto zvířat a přísně kontrolovat prodej a export zboží. Země vykupující sloní kly a jiné části dnes ohrožených živočichů, by měly provést masivní osvětu a poučit veřejnost o kritickém stavu africké přírody. „Krize způsobená globálním pytláctvím slonů dorostla epidemických rozměrů,“ tvrdí John Robinson ze Světové společnosti pro ochranu přírody. „Svět se musí spojit, aby si tento problém připustil a zastavil zabíjení, obchodování a poptávku. Jinak o slony definitivně přijdeme už během života současné generace.“

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907