Prokleté sloní kly: Kvůli slonovině se pořád zabíjí

18.02.2014 - Zuzana Teličková

Kvůli slonovině bylo za posledních deset let zabito v Africe šokujících 62 % všech slonů pralesních. Špatnou zprávu přináší první studie svého druhu, která je založená na analýze rozsáhlých dat. Potvrzuje tak pesimistické odhady ochránců přírody


Reklama

Zatím nejrozsáhlejší studie slonů pralesních zahrnuje práci více než 60 vědců, kteří se mezi roky 2002 až 2011 pohybovali v Kamerunu, Středoafrické republice, Kongu a Gabonu a analyzovali 11 000 vzorků.

Pesimistický vývoj

Vědci předpokládají, že sloni začnou v následujícím desetiletí rychle vymírat, jelikož téměř třetina půdy, kterou obývají, pro ně přestala být bezpečnou. Pytláci číhají na každém kroku a jejich aktivity rostou se zvyšující se poptávkou Dálného východu po slonovině. Výzkum mimo jiné poukázal na fakt, že v oblastech se špatně organizovanou kontrolou ze strany místních vládních orgánů, nedostatkem zákonů na ochranu přírody, silnou korupcí a chudobou množství případů pytláctví stoupá. Sloni jsou ohroženi i v místech, která byla doposud považována za bezpečná.

Pro záchranu největších suchozemských savců bude nutné zásadním způsobem změnit legislativu, navýšit fondy určené k ochraně těchto zvířat a přísně kontrolovat prodej a export zboží. Země vykupující sloní kly a jiné části dnes ohrožených živočichů, by měly provést masivní osvětu a poučit veřejnost o kritickém stavu africké přírody. „Krize způsobená globálním pytláctvím slonů dorostla epidemických rozměrů,“ tvrdí John Robinson ze Světové společnosti pro ochranu přírody. „Svět se musí spojit, aby si tento problém připustil a zastavil zabíjení, obchodování a poptávku. Jinak o slony definitivně přijdeme už během života současné generace.“

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907