Prokletí loterie: 5 (ne)šťastných výherců

06.12.2014 - Marek Telička

Přáli byste si vyhrát miliony v loterii a představujete si, jak by byl váš život najednou lepší a šťastnější? Přinášíme vám pět příkladů lidí, jejichž životy se výhrou pořádného „balíku“ rozhodně k lepšímu neobrátily


Reklama

1. Mladá a bohatá

Výhra: 1,9 milionu liber, asi 58 milionů korun
Důsledky: závislost na drogách, zatím příběh se šťastným koncem 

Šestnáctiletá Angličanka Callie Rogersová žila v roce 2003 v domě svých opatrovníků a pracovala jako prodavačka za tři a půl libry na hodinu. Pak si koupila lístek do loterie a vyhrála 1,9 milionu liber. Navzdory předsevzetí šetrně hospodařit si brzy pořídila čtyři domy, pár nových aut a nechala si provést dvě plastické operace. Jednomu ze svých často se střídajících milenců koupila auto a platila ho jako šoféra, protože sama ještě řídit nemohla.

Hlavním prokletím mladé výherkyně se staly drogy, za něž Callie podle vlastních odhadů utratila asi čtvrt milionu liber. Třikrát se pokusila o sebevraždu, majetek byl rychle pryč a někdejší milionářka musela prodat vše, co vlastnila, a přestěhovat se do obyčejného domu. Z výhry jí zůstaly asi dva tisíce liber a Callie, dnes matka tří dětí, prohlašuje, že je konečně doopravdy šťastná. 

2. Osudová publicita

Výhra: 315 milionů dolarů, zhruba 6 miliard korun
Důsledky: pozornost médií vedla k rodinnému rozvratu 

Jack Whittaker byl úspěšným podnikatelem a dlouhá léta budoval firmu zabývající se vodovodními a odpadními systémy. Jeho společnost měla hodnotu 17 milionů dolarů, takže když Jack v roce 2002 vyhrál 315 milionů v americké národní loterii Powerball, byl už milionářem a věděl, jak s penězi hospodařit. Sám později prohlásil, že jemu a jeho rodině nejvíc ublížila nenadálá popularita.

Média začala přetřásat Whittakerův striptýzový klub, jeho problémy s pitím a hazardními hrami. Při dvou krádežích přišel asi o 650 tisíc dolarů a mnoho peněz zpronevěřili také jeho zaměstnanci. Whittaker přitom založil nadaci na pomoc nadějným studentům, financoval stavbu kostela v místě svého bydliště a pomáhal lidem v nouzi. V osobním životě jej ale pronásledovala jedna pohroma za druhou: manželka se s ním rozvedla, dva roky po výhře zemřela na předávkování kokainem jeho vnučka a nedlouho poté na rakovinu i jeho jediná dcera

3. Příliš štědrá mecenáška

Výhra: 18 milionů dolarů, zhruba 350 milionů korun
Důsledky: osobní bankrot a dluh 2,5 milionu dolarů 

V roce 1993 vyhrála Američanka jihokorejského původu Janite Lee na svůj los osmnáct milionů dolarů. Od začátku se zdálo, že to má v hlavě srovnáno a dokáže s částkou naložit rozumně. Přestěhovala se sice do nového domu za milion dolarů, ale především se zaměřila na pomoc jiným lidem. Vítězný obnos byl Janite vyplácen prostřednictvím každoroční „splátky“ 620 tisíc dolarů, z níž výherkyně začala rozdávat – například právnické fakultě ve Washingtonu nebo na kampaň několika prezidentských kandidátů.

Achillovou patou jejího hospodaření se stal „splátkový“ způsob života. Nový dům nekoupila hotově, ale na hypotéku. Také měla na leasing několik luxusních vozů a od bank a na kreditní karty si vypůjčila miliony dolarů. I když se snažila z finanční pasti vyhrabat, nakonec musela roku 2001 prodat svá práva na budoucí výplaty z výhry a vyhlásit bankrot. Na krku jí zůstal dluh 2,5 milionu dolarů. 

4. Divoká jízda

Výhra: 9,7 milionu liber, zhruba 298 milionů korun
Důsledky: závislost na drogách, celkový životní úpadek 

Michaelu Carrollovi spadlo v roce 2002 do klína 9,7 milionu liber. Výhra v národní britské loterii otevřela obyčejnému popeláři dveře k mnoha dříve nedosažitelným lákadlům: koupil a následně naprosto zničil nákladnou usedlost, pořádal bohémské večírky a začal kouřit kokain. Velká část výhry se pak přestěhovala do kapes prostitutek. Drahé vozy, které dostaly zabrat na „testovacím okruhu“ kolem domu, později rezivěly na okraji pozemku. Kvůli Carrollovým výletům autem pod vlivem alkoholu byla v klidném anglickém Norfolku dokonce zřízena horká policejní linka.

V roce 2012 už neměl Michael nic a přežíval pouze díky státní podpoře. „Myslel jsem jen na tři věci – drogy, sex a zlato. Překupník, který mi prodával drogy, má dnes z mé výhry mnohem víc než já,“ naříkal dřívější výtržník po svém pádu. 

5. Účty musí platit každý

Výhra: 735 tisíc dolarů, zhruba 14 milionů korun
Důsledky: peníze Amandě rozhodně žádné štěstí nepřinesly

Ještě v létě roku 2011 byla Amanda Claytonová svobodnou matkou, odkázanou na státní podporu. Pak si ale koupila sázenku za dolar a vyhrála 735 tisíc dolarů. V březnu následujícího roku se ukázalo, že navzdory nemalé výhře inkasuje žena od státu nadále 200 dolarů měsíčně. Když ji pak zastavil na ulici reportér místní televize, aby se jí na to zeptal, prohlašovala, že jí stále chodí šeky a ona nevidí důvod, proč by si je neměla nechat proplatit. Tvrdila, že je přece pořád nezaměstnaná, a má tedy nárok na podporu z veřejných prostředků. „Taky musím platit účty. Koneckonců mám dva domy,“ uzavřela Amanda své vysvětlení.

Stát pochopitelně požadoval neprávem inkasované peníze zpět. Necelý rok po výhře našli Amandu Claytonovou v jejím domě mrtvou. Koroner konstatoval, že příčinou úmrtí se stalo předávkování drogami. 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907