Prokletí příbuzenských svazků: Temná stránka habsburské sňatkové politiky

14.12.2015 - Adam Ervin

Převislý ret a občasné zatemnění mozku. Proslulá poznávací znamení členů habsburského rodu. Jak k nim přišli? Jednoduše. Vyženili je a zdědili


Reklama

Sklon k duševním chorobám nejspíš vnesla do habsburského rodu Jana I. Kastilskáznámá jako Johana Šílená (1479–1555). S největší pravděpodobností se u ní jednalo o maniodepresivitu s převážně melancholickými projevy. Tu navíc doprovázely a komplikovaly neurotické, „exhibicionistické“ až hysterické rysy: chorobná žárlivost a eosofobie, tedy strach z denního světla. Oba její synové mají sklon k depresím. Karel V. Španělský je utápí v alkoholu. Druhorozený Ferdinand I. převezme rakouský a také český trůn. Jeho syn, Maxmilián II. se ožení se svou vlastní sestřenicí.Z tohoto příbuzenského sňatku přijdou na svět hned dva císaři: Rudolf II. a Matyáš. Oba jejich dědečkové, ze strany matky i otce, jsou syny Johany Šílené.

Záchvaty zuřivosti

U nám dobře známého Rudolfa II. (1552–1612) se už špatné dědičné předpoklady znatelně rozvinou. Rozbor jeho osobnosti by vydal na psychiatrickou příručku. Diagnóza však stále zůstává v rovině dohadů. Byl maniodepresivní psychotik či schizofrenik? Rudolf II. upadá do depresí a apatie. Tu střídá se záchvaty zuřivosti, kdy neváhá vytáhnout dýku na komorníka. Dokonce si sám sáhne na život. Trpí stihomamem, že se ho jeho bratr snaží sesadit z trůnu. V tomto směru však není daleko od pravdy. A dědičná duševní porucha se naplno projeví u Rudolfova syna, levobočka Julia Caesara d'Austria. Ten v záchvatu šílenství ubodá svou milenku.

Epilepsie a agrese

Vážná duševní porucha propukne také u syna španělského krále Filipa II. Habsburského. Infant Don Carlos je už od narození slabé dítě a do pěti let dokonce ani nemluví! Trpí epileptickými záchvaty. Začíná se u něj projevovat násilnické chování, na denním pořádku jsou divoké výbuchy hněvu. Filip II. ho podezřívá ze spiknutí a nechá jej zavřít do domácího vězení. Syn protestuje hladovkami, když je ukončí, propadá naopak chorobné žravosti. Než se rozhodne o jeho vině, Don Carlos umírá. Dodnes se historikové přou nad tím, zda se zabil sám, nebo mu někdo pomohl. Jako duševní omezenec s násilnickými sklony vstoupí do dějin i bratr Rudolfa II. Matyáš. A agresivní projevy se objevují i u dalších členů rodu. 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda
Historie
Zajímavosti

Rak signální se nechává bez problému obdivovat zblízka.

Příroda

José Luis Pereira a jeho úlovek ze 13. září.

Vesmír

Letoun Junkers F13 byl po porážce Karla převezen do Budapešti, kde si jej mohli prohlédnout místní.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907