Prokletí příbuzenských svazků: Temná stránka habsburské sňatkové politiky

14.12.2015 - Adam Ervin

Převislý ret a občasné zatemnění mozku. Proslulá poznávací znamení členů habsburského rodu. Jak k nim přišli? Jednoduše. Vyženili je a zdědili


Reklama

Sklon k duševním chorobám nejspíš vnesla do habsburského rodu Jana I. Kastilskáznámá jako Johana Šílená (1479–1555). S největší pravděpodobností se u ní jednalo o maniodepresivitu s převážně melancholickými projevy. Tu navíc doprovázely a komplikovaly neurotické, „exhibicionistické“ až hysterické rysy: chorobná žárlivost a eosofobie, tedy strach z denního světla. Oba její synové mají sklon k depresím. Karel V. Španělský je utápí v alkoholu. Druhorozený Ferdinand I. převezme rakouský a také český trůn. Jeho syn, Maxmilián II. se ožení se svou vlastní sestřenicí.Z tohoto příbuzenského sňatku přijdou na svět hned dva císaři: Rudolf II. a Matyáš. Oba jejich dědečkové, ze strany matky i otce, jsou syny Johany Šílené.

Záchvaty zuřivosti

U nám dobře známého Rudolfa II. (1552–1612) se už špatné dědičné předpoklady znatelně rozvinou. Rozbor jeho osobnosti by vydal na psychiatrickou příručku. Diagnóza však stále zůstává v rovině dohadů. Byl maniodepresivní psychotik či schizofrenik? Rudolf II. upadá do depresí a apatie. Tu střídá se záchvaty zuřivosti, kdy neváhá vytáhnout dýku na komorníka. Dokonce si sám sáhne na život. Trpí stihomamem, že se ho jeho bratr snaží sesadit z trůnu. V tomto směru však není daleko od pravdy. A dědičná duševní porucha se naplno projeví u Rudolfova syna, levobočka Julia Caesara d'Austria. Ten v záchvatu šílenství ubodá svou milenku.

Epilepsie a agrese

Vážná duševní porucha propukne také u syna španělského krále Filipa II. Habsburského. Infant Don Carlos je už od narození slabé dítě a do pěti let dokonce ani nemluví! Trpí epileptickými záchvaty. Začíná se u něj projevovat násilnické chování, na denním pořádku jsou divoké výbuchy hněvu. Filip II. ho podezřívá ze spiknutí a nechá jej zavřít do domácího vězení. Syn protestuje hladovkami, když je ukončí, propadá naopak chorobné žravosti. Než se rozhodne o jeho vině, Don Carlos umírá. Dodnes se historikové přou nad tím, zda se zabil sám, nebo mu někdo pomohl. Jako duševní omezenec s násilnickými sklony vstoupí do dějin i bratr Rudolfa II. Matyáš. A agresivní projevy se objevují i u dalších členů rodu. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Solar Orbiter má panely s rozpětím 18 metrů a váží 1,8 tuny. Na palubě nese deset měřicích přístrojů a okolo Slunce bude obíhat do roku 2027.

Vesmír

Slovenský prezident Jozef Tiso s Adolfem Hitlerem.

Historie

Vyvolávací cena státovky je jeden milion korun. „Odhaduji, že se její cena může vyšplhat až na čtyřnásobek,“ uvádí Aleš Kohout spolumajitel aukční společnosti. Naposledy se ve veřejné nabídce tato bankovka objevila v květnu 1994 a vydražila se za 280 000 Kč. 

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907