Prokletí příbuzenských svazků: Temná stránka habsburské sňatkové politiky

14.12.2015 - Adam Ervin

Převislý ret a občasné zatemnění mozku. Proslulá poznávací znamení členů habsburského rodu. Jak k nim přišli? Jednoduše. Vyženili je a zdědili


Reklama

Sklon k duševním chorobám nejspíš vnesla do habsburského rodu Jana I. Kastilskáznámá jako Johana Šílená (1479–1555). S největší pravděpodobností se u ní jednalo o maniodepresivitu s převážně melancholickými projevy. Tu navíc doprovázely a komplikovaly neurotické, „exhibicionistické“ až hysterické rysy: chorobná žárlivost a eosofobie, tedy strach z denního světla. Oba její synové mají sklon k depresím. Karel V. Španělský je utápí v alkoholu. Druhorozený Ferdinand I. převezme rakouský a také český trůn. Jeho syn, Maxmilián II. se ožení se svou vlastní sestřenicí.Z tohoto příbuzenského sňatku přijdou na svět hned dva císaři: Rudolf II. a Matyáš. Oba jejich dědečkové, ze strany matky i otce, jsou syny Johany Šílené.

Záchvaty zuřivosti

U nám dobře známého Rudolfa II. (1552–1612) se už špatné dědičné předpoklady znatelně rozvinou. Rozbor jeho osobnosti by vydal na psychiatrickou příručku. Diagnóza však stále zůstává v rovině dohadů. Byl maniodepresivní psychotik či schizofrenik? Rudolf II. upadá do depresí a apatie. Tu střídá se záchvaty zuřivosti, kdy neváhá vytáhnout dýku na komorníka. Dokonce si sám sáhne na život. Trpí stihomamem, že se ho jeho bratr snaží sesadit z trůnu. V tomto směru však není daleko od pravdy. A dědičná duševní porucha se naplno projeví u Rudolfova syna, levobočka Julia Caesara d'Austria. Ten v záchvatu šílenství ubodá svou milenku.

Epilepsie a agrese

Vážná duševní porucha propukne také u syna španělského krále Filipa II. Habsburského. Infant Don Carlos je už od narození slabé dítě a do pěti let dokonce ani nemluví! Trpí epileptickými záchvaty. Začíná se u něj projevovat násilnické chování, na denním pořádku jsou divoké výbuchy hněvu. Filip II. ho podezřívá ze spiknutí a nechá jej zavřít do domácího vězení. Syn protestuje hladovkami, když je ukončí, propadá naopak chorobné žravosti. Než se rozhodne o jeho vině, Don Carlos umírá. Dodnes se historikové přou nad tím, zda se zabil sám, nebo mu někdo pomohl. Jako duševní omezenec s násilnickými sklony vstoupí do dějin i bratr Rudolfa II. Matyáš. A agresivní projevy se objevují i u dalších členů rodu. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lidský mozek je tvarovatelný a my můžeme pomocí meditace hrát aktivní roli při jeho přetváření.

Zajímavosti

Mimořádně silná magnetosféra obří planety s vyznačenými dráhami velkých měsíců.

Vesmír

Egyptská technika tetování se zřejmě podobala té dnešní: Jehlou se pod kůži vnášelo barvivo na bázi uhlíku, pravděpodobně saze.

Zajímavosti

Dvojice houfnic ML-20, které jsou dnes součástí expozice v Petropavlovské pevnosti v Petrohradu

Válka

Nové fluoreskující štítky jsou bez problémů poživatelné.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907