Jaké by to bylo proletět se nad povrchem Saturnova měsíce Titanu? Díky snímkům pořízených sondou Cassini si to můžeme vyzkoušet. Cassini je na oběžné dráze tohoto nejzamračenějšího Saturnova měsíce již více než 10 let a za tuto dobu pořídila již tisíce snímků. Využívá k tomu nástroj RADAR (RAdio Detection And Ranging), který „fotí“ povrch Titanu pomocí mikrovln. Výhodou RADARu je, že je schopen proniknout i hustou atmosférou a umožňuje vytvářet velmi přesné, plastické 3D mapy.
Virtuální průlet zobrazuje četná, černě zbarvená jezera a horský terén zabarvený do bronzova. Oblasti povrchu bez podrobných vertikálních údajů se jeví plošší, zatímco u dostatečně zmapovaných oblastí jsou jejich výšky digitálně zvýrazněné. Mezi vizualizované bazény patří i největší jezero na Titanu Kraken Mare, které je dlouhé přes tisíc kilometrů.
Titanova jezera se od těch pozemských značně liší. Jejich obsah tvoří především uhlovodíky, které se složením podobají přírodnímu plynu. Jakým způsobem jezera na Titanu vznikla je nadále předmětem výzkumu.
YouTube, NASA Jet Propulsion Laboratory
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)