Proleťte se nad povrchem Saturnova měsíce Titanu

25.11.2014 - Martin Reichman


Reklama

Jaké by to bylo proletět se nad povrchem Saturnova měsíce Titanu? Díky snímkům pořízených sondou Cassini si to můžeme vyzkoušet. Cassini je na oběžné dráze tohoto nejzamračenějšího Saturnova měsíce již více než 10 let a za tuto dobu pořídila již tisíce snímků. Využívá k tomu nástroj RADAR (RAdio Detection And Ranging), který „fotí“ povrch Titanu pomocí mikrovln. Výhodou RADARu je, že je schopen proniknout i hustou atmosférou a umožňuje vytvářet velmi přesné, plastické 3D mapy.

Virtuální průlet zobrazuje četná, černě zbarvená jezera a horský terén zabarvený do bronzova. Oblasti povrchu bez podrobných vertikálních údajů se jeví plošší, zatímco u dostatečně zmapovaných oblastí jsou jejich výšky digitálně zvýrazněné. Mezi vizualizované bazény patří i největší jezero na Titanu Kraken Mare, které je dlouhé přes tisíc kilometrů. 

Titanova jezera se od těch pozemských značně liší. Jejich obsah tvoří především uhlovodíky, které se složením podobají přírodnímu plynu. Jakým způsobem jezera na Titanu vznikla je nadále předmětem výzkumu.

  • Zdroj textu:

    YouTube, NASA Jet Propulsion Laboratory

  • Zdroj fotografií: NASA Jet Propulsion Laboratory

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Čínské prasečí farmy jsou bohatým zdrojem chřipkových virů.

Věda

Ve viditelném světle

Na takovýto vzhled M31 jsme zvyklí od dob větších pozemních dalekohledů. Hvězdný ostrov v Andromedě dělí od Země asi 2,5 milionu světelných roků a jeho průměr astronomové určili na 230 tisíc světelných let. Jedná se o spirální galaxii, která je vůči našemu pohledu částečně skloněná. Její hmotnost se pohybuje v rozpětí 300–400 miliard hmotností Slunce (nepočítaje temnou hmotu). M31 a Mléčná dráha představují dva největší objekty v Místní skupině. Navzájem se k sobě přibližují a zhruba za čtyři miliardy roků postupně splynou v jednu velkou eliptickou galaxii.

Vesmír

Pes ušatý je v angličtině pojmenován „Bat-eared fox“, tedy „liška s netopýříma ušima“. Sluch této psovité šelmy je skutečně mimořádný.

Příroda
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907