Proleťte se nad povrchem Saturnova měsíce Titanu

25.11.2014 - Martin Reichman


Reklama

Jaké by to bylo proletět se nad povrchem Saturnova měsíce Titanu? Díky snímkům pořízených sondou Cassini si to můžeme vyzkoušet. Cassini je na oběžné dráze tohoto nejzamračenějšího Saturnova měsíce již více než 10 let a za tuto dobu pořídila již tisíce snímků. Využívá k tomu nástroj RADAR (RAdio Detection And Ranging), který „fotí“ povrch Titanu pomocí mikrovln. Výhodou RADARu je, že je schopen proniknout i hustou atmosférou a umožňuje vytvářet velmi přesné, plastické 3D mapy.

Virtuální průlet zobrazuje četná, černě zbarvená jezera a horský terén zabarvený do bronzova. Oblasti povrchu bez podrobných vertikálních údajů se jeví plošší, zatímco u dostatečně zmapovaných oblastí jsou jejich výšky digitálně zvýrazněné. Mezi vizualizované bazény patří i největší jezero na Titanu Kraken Mare, které je dlouhé přes tisíc kilometrů. 

Titanova jezera se od těch pozemských značně liší. Jejich obsah tvoří především uhlovodíky, které se složením podobají přírodnímu plynu. Jakým způsobem jezera na Titanu vznikla je nadále předmětem výzkumu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    YouTube, NASA Jet Propulsion Laboratory

  • Zdroj fotografií: NASA Jet Propulsion LaboratoryDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907