Proslulý zámek Kronborg: Renesanční brána k Baltu

29.06.2015 - redakce 100+1

Zámek Kronborg, stojící na dánském ostrově Sjælland, proslul jako přepychová stavba a silná pevnost. Světoznámým se stal, když do jeho stěn věhlasný William Shakespeare zasadil děj svého slavného dramatu Hamlet


Reklama

Proslulý zámek Kronborg, který v 16. a 18. století sehrál klíčovou roli v dějinách severní Evropy, se tyčí na strategicky významném místě mezi vodami Dánska a Švédska. Jeho základy byly položeny již v roce 1420 a později jej opevnili a přebudovali podle renesančního vzoru. Stal se zdrojem obrovských zisků: v letech 1429–1857 tu Koruna dánská vybrala mýto za průjezd téměř od 1,8 milionu lodí na hlavní trase mezi Baltským a Severním mořem.

Od hradu k zámku

Zámek se nachází severně od 45tisícového města Helsingøru, na místě zvaném Öresund, jež představuje úzký vodní úsek mezi Dánskem a Švédskem a je branou k Baltskému moři. Základy sídla, původního hradu Krogen, položil v roce 1420 dánský panovník Erik VII. Pomořanský a stavba pak sloužila k výběru cla od lodí, které chtěly proplout úžinou Öresund. V roce 1574 nechal král Frederik II. Dánský zámek přestavět v holandském renesančním stylu a posílil i jeho opevnění.

Když roku 1629 postihl komplex ničivý požár, s výjimkou zámecké kaple jej srovnal se zemí. Krátce nato jej však panovník Kristián IV. nechal vybudovat znova podle původního plánu. Nejstarší pozůstatky zámku se nacházejí ve vyřezávané a zlacené kapli a tvoří je původní oltář, galerie a lavice s jemnými řezbami. Od konce 18. až do začátku 20. století sloužil Kronborg také jako vojenská kasárna.

Rodiště Hamleta

Samotný renesanční zámek tvoří čtyři křídla, obklopující prostorné nádvoří. Stavba se pyšní světlými pískovcovými fasádami s horizontálními pruhy. Její stěny zdobí množství věží a věžiček a v celé budově najdete spoustu pískovcových ornamentů s neotřelými vzory.

Jednu z nejkrásnějších místností představuje Velký sál, který patří také k největším svého druhu v severní Evropě. V místních kasematech se navíc ukrývá národní poklad – socha spícího Holgera Dána. Podle legendy se probudí, až bude zemi nejhůř.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907