Proslulý zámek Kronborg: Renesanční brána k Baltu

29.06.2015 - redakce 100+1

Zámek Kronborg, stojící na dánském ostrově Sjælland, proslul jako přepychová stavba a silná pevnost. Světoznámým se stal, když do jeho stěn věhlasný William Shakespeare zasadil děj svého slavného dramatu Hamlet


Reklama

Proslulý zámek Kronborg, který v 16. a 18. století sehrál klíčovou roli v dějinách severní Evropy, se tyčí na strategicky významném místě mezi vodami Dánska a Švédska. Jeho základy byly položeny již v roce 1420 a později jej opevnili a přebudovali podle renesančního vzoru. Stal se zdrojem obrovských zisků: v letech 1429–1857 tu Koruna dánská vybrala mýto za průjezd téměř od 1,8 milionu lodí na hlavní trase mezi Baltským a Severním mořem.

Od hradu k zámku

Zámek se nachází severně od 45tisícového města Helsingøru, na místě zvaném Öresund, jež představuje úzký vodní úsek mezi Dánskem a Švédskem a je branou k Baltskému moři. Základy sídla, původního hradu Krogen, položil v roce 1420 dánský panovník Erik VII. Pomořanský a stavba pak sloužila k výběru cla od lodí, které chtěly proplout úžinou Öresund. V roce 1574 nechal král Frederik II. Dánský zámek přestavět v holandském renesančním stylu a posílil i jeho opevnění.

Když roku 1629 postihl komplex ničivý požár, s výjimkou zámecké kaple jej srovnal se zemí. Krátce nato jej však panovník Kristián IV. nechal vybudovat znova podle původního plánu. Nejstarší pozůstatky zámku se nacházejí ve vyřezávané a zlacené kapli a tvoří je původní oltář, galerie a lavice s jemnými řezbami. Od konce 18. až do začátku 20. století sloužil Kronborg také jako vojenská kasárna.

Rodiště Hamleta

Samotný renesanční zámek tvoří čtyři křídla, obklopující prostorné nádvoří. Stavba se pyšní světlými pískovcovými fasádami s horizontálními pruhy. Její stěny zdobí množství věží a věžiček a v celé budově najdete spoustu pískovcových ornamentů s neotřelými vzory.

Jednu z nejkrásnějších místností představuje Velký sál, který patří také k největším svého druhu v severní Evropě. V místních kasematech se navíc ukrývá národní poklad – socha spícího Holgera Dána. Podle legendy se probudí, až bude zemi nejhůř.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907