Bude nový protein z korálů nadějí pro nemocné s HIV?

01.05.2014 - Jan Miklín

Zbrusu nový protein objevili australští vědci v jednom z druhů korálů, žijících při pobřeží nejmenší kontinentu. Laboratorní texty ukázaly, že proteiny pojmenované cnidariny úspěšně blokují vstup viru HIV do T-lymfocytů – buněk, regulujících imunitní systém člověka


Reklama

Databanka australského Národního centra pro výzkum rakoviny obsahuje tisíce přírodních extraktů, jež vědci postupně procházejí a identifikují zde nové látky. „Je vždy skvělé, když najdete úplně nový protein, který ještě nikdo před vámi neviděl,“ říká jeden z vědců, dr. Barry O'Keefe. „A když se ukázalo, že protein blokuje virus HIV zcela novým způsobem, je celá věc ještě mnohem více vzrušující,“ dodává.

Optimistické výhledy

Na světě žije okolo pětatřiceti milionů lidí infikovaných HIV a zatím neexistuje 100% účinná metoda tohoto onemocnění. Největší pozornost se tak věnuje prevenci. Ne každý používá kondom – spolehlivý prostředek k zabránění přenosu viru pohlavním stykem – a tak je hledání alternativní metody atraktivním tématem výzkumu.

Po úpravě proteinů získaných z korálů se ukázalo, že již v překvapivě malých koncentracích dokáží blokovat vstup viru HIV do T-lymfocytů, které virus používá ke své replikaci. Tím proti onemocnění bojují na nejúčinnější, první frontě. „V dalším výzkumu se musíme zaměřit na možné vedlejší efekty a účinky na jiné viry,“ říká Barry O'Keefe. Pokud by výsledky dopadly slibně, kromě medicínských testů čeká na vědce další úkol. „Bylo by třeba přijít na to, jak cnidariny vyrábět, namísto přímého sběru z korálů.“ Optimistické výsledky ukazují, jaký potenciál k léčebným účinkům v sobě mohou skrývat přírodní látky, z nichž zdaleka všechny zatím neznáme – a mnohé spolu s vymírajícími druhy rychle mizí.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Hackeři ovládají mnoho důmyslných způsobů, jak se dostat k vašim citlivým údajům.

Zajímavosti

Do největší floridské zoo zavítala tento týden veterinární zubařka Jamie Berningová. Do jejího zubařského křesla zde během tří dnů usedla (či spíše ulehla) pestrá směsice zvířecích obyvatel. Doktorka Berningová se zde v rámci „týdne zubů“ podívala na zoubek gorilímu samci, lvici, šimpanzovi, tapírovi, vydře nebo třeba hrabáči kapskému.

Revue

S velkými pelagornitidy se další ptáci Antarktidy období eocénu nemohli vůbec měřit

Věda

Tato kreveta harlekýn by podle některý zoologové měla být samostatným druhem Hymenocera elegans, který je jasně rozlišitelný podle modrých okrajů skvrn.

Příroda

Cesta mezihvězdného poutníka Sluneční soustavou.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907