Léčba červem může pomoci proti civilizačním zánětům

27.06.2013 - Eva Srbová

Střevními záněty doplácíme na vymydlená těla. Lidská imunita je zvyklá bojovat s bakteriemi a viry, ovšem zhýčkaná nedostatkem setkání s parazity. Těm se tak nedokáže adekvátně bránit


Reklama

Při nenadálém shledání s parazitem nedostatkem zkušeností reaguje imunita natolik hystericky, že může spustit zánět. Není náhoda, že zánětlivé střevní nemoci, kupříkladu i Crohnova choroba, postihují téměř výlučně vyspělé regiony – Severní Ameriku, Evropu, Japonsko či Austrálii. Dokonalou obranou by se měl stát koktejl obsahující tisíce vajíček prasečích červíků.

Mikroskopický tvor by člověka sám od sebe nenavštívil ani ve snu. V lidském těle se cítí natolik nesvůj, že do 8–10 dnů umírá. Imunitní systém samozřejmě ihned rozpozná, že tělo osídlil vetřelec, a spustí obvyklý repertoár pátracích akcí k jeho identifikaci, aby mohl cíleně zaútočit. Nicméně, v tomto případě nepochodí. Vajíčka se uchytí podél střevní stěny v oblasti dvanáctníku, a stihnou vylíhnout v červíky. Protože ale nemají správného hostitele, zemřou již po několika dnech. Než se imunita dopátrá výsledku a spustí ostrou reakci, nemá proti komu bojovat. Polní cvičení ovšem absolvuje. Z tohoto důvodu podstupuje pacient pití roztoku s neviditelnými vajíčky opakovaně a imunita provádí jeden nácvik za druhým.

Dávný instinkt člověku podvědomě velí pilovat odolnost i vůči parazitům, ač se s nimi třeba po generace nesetkal. Jeden z projevů této „imunitní tradice“ můžeme pozorovat i dnes, například na dětském pískovišti. Malé děti si hrají v písku a čas od času si strčí hrstičku do úst. Tělo si podle pradávného zvyku říká o látky, které stimulují vývoj imunního systému. Parasitologové tvrdí, že od začátku 19. století v půdě značně prořídla pestrost druhů parazitů. To imunita lidí v rozvojových zemích, kde je boj s parazity stále běžnou věcí, si nemá možnost prakticky ani vydechnout. A tak sice musí ovládat boj s parazity pořádně zblízka, zato však nemusí likvidovat střevní záněty.  

Vědci spoléhají ale i na další efekt – mimořádně dokonalou prevenci. Dlouhodobé studie v Africe ukázala, že děti, které přežily útok parazita, nikdy nedostaly například astma či jinou nemoc způsobenou přehnanou odezvou imunitního systému.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907