Léčba červem může pomoci proti civilizačním zánětům

27.06.2013 - Eva Srbová

Střevními záněty doplácíme na vymydlená těla. Lidská imunita je zvyklá bojovat s bakteriemi a viry, ovšem zhýčkaná nedostatkem setkání s parazity. Těm se tak nedokáže adekvátně bránit


Reklama

Při nenadálém shledání s parazitem nedostatkem zkušeností reaguje imunita natolik hystericky, že může spustit zánět. Není náhoda, že zánětlivé střevní nemoci, kupříkladu i Crohnova choroba, postihují téměř výlučně vyspělé regiony – Severní Ameriku, Evropu, Japonsko či Austrálii. Dokonalou obranou by se měl stát koktejl obsahující tisíce vajíček prasečích červíků.

Mikroskopický tvor by člověka sám od sebe nenavštívil ani ve snu. V lidském těle se cítí natolik nesvůj, že do 8–10 dnů umírá. Imunitní systém samozřejmě ihned rozpozná, že tělo osídlil vetřelec, a spustí obvyklý repertoár pátracích akcí k jeho identifikaci, aby mohl cíleně zaútočit. Nicméně, v tomto případě nepochodí. Vajíčka se uchytí podél střevní stěny v oblasti dvanáctníku, a stihnou vylíhnout v červíky. Protože ale nemají správného hostitele, zemřou již po několika dnech. Než se imunita dopátrá výsledku a spustí ostrou reakci, nemá proti komu bojovat. Polní cvičení ovšem absolvuje. Z tohoto důvodu podstupuje pacient pití roztoku s neviditelnými vajíčky opakovaně a imunita provádí jeden nácvik za druhým.

Dávný instinkt člověku podvědomě velí pilovat odolnost i vůči parazitům, ač se s nimi třeba po generace nesetkal. Jeden z projevů této „imunitní tradice“ můžeme pozorovat i dnes, například na dětském pískovišti. Malé děti si hrají v písku a čas od času si strčí hrstičku do úst. Tělo si podle pradávného zvyku říká o látky, které stimulují vývoj imunního systému. Parasitologové tvrdí, že od začátku 19. století v půdě značně prořídla pestrost druhů parazitů. To imunita lidí v rozvojových zemích, kde je boj s parazity stále běžnou věcí, si nemá možnost prakticky ani vydechnout. A tak sice musí ovládat boj s parazity pořádně zblízka, zato však nemusí likvidovat střevní záněty.  

Vědci spoléhají ale i na další efekt – mimořádně dokonalou prevenci. Dlouhodobé studie v Africe ukázala, že děti, které přežily útok parazita, nikdy nedostaly například astma či jinou nemoc způsobenou přehnanou odezvou imunitního systému.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: WikipediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907