Proudová stíhací esa studené války: Randall Harold Cunningham (*1941)

29.01.2016 - Miroslav Mašek

Americký námořní pilot Randall Harold Cunningham proslul za války ve Vietnamu, kde nasbíral celkem pět sestřelů. Později vstoupil do politiky, ale zažil si tu nepříjemný korupční skandál


Reklama

Cunningham se stal jedním ze dvou es amerického námořnictva ve vietnamské válce. Proslul také jako instruktor ve škole Top Gun i republikánský kongresman. Narodil se v Los Angeles v rodině řidiče kamionu. Absolvoval University of Missouri, kde studoval učitelství tělesné výchovy.  

Krátce působil jako trenér plavání, dva z jeho svěřenců získali v roce 1968 olympijské medaile. O rok dříve Cunningham vstoupil do US Navy, kde absolvoval pilotní výcvik. Za války ve Vietnamu Cunningham působil s F-4 Phantom z letadlové lodi USS Constellation. Se zbraňovým operátorem poručíkem Williamem Driscollem se stali jedinými esy námořnictva v konfliktu. Jejich hvězdný den přišel 10. května 1972. V nejslavnější letecké bitvě války se phantomy po bombardování železničního uzlu utkaly se skupinou migů, která byla vyslána proti bombardérům B-52.

Cunninghamův phantom poškodila raketa SAM, přesto posádka dokázala střelami AIM-9 Sidewinder sestřelit tři MiG-17. Po boji museli oba letci stroj s nefunkční hydraulikou opustit nad Tonkinským zálivem a zachránil je až vrtulník. Celkem si se svým zbraňovým operátorem Dricsollem připsal na konto pět sestřelů. V letech 1990–2005 se třikrát stal členem dolní komory Kongresu. Jeho politická kariéra skončila rezignací kvůli korupci a daňovým podvodům. Byl odsouzen k osmi letům vězení a pokutě 1,8 milionu dolarů.

 

Příště: Nguyen Van Coc (*1943): Severovietnamský přízrak

Reklama

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE SPECIÁL, Proudová letadla

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907