Průlom v biologii psů: Narodila se první štěňata ze zkumavky

14.12.2015 - Stanislav Mihulka

Vědci po dlouhých desetiletích prolomili záhadu rozmnožování psů


Reklama

Oplodnění ve zkumavce se provádějí už desítky let. První králíci ze zkumavky se narodili v padesátých letech, Louise Brownová, první lidské dítě ze zkumavky, se narodila v roce 1978.

Ze zkumavky se narodila i řada jiných druhů, jen psi zatím ještě nikdy. Rozmnožování psů je totiž zvláštní, odlišné od jiných typů savců. Vědci tomu ale konečně přišli na kloub.

Nedávno se narodil první vrh celkem sedmi štěňat ze zkumavky. Matkou všech byla fena bígla, zatímco jen pět z nich mělo bígla i jako otce. Otcem zbylých dvou štěňat byl kokršpaněl. Štěňata se narodila plánovaným císařským řezem náhradní matce a podle fotografií se jim daří dobře.

  • Zdroj textu:

    Cornell University College of Veterinary Medicine

  • Zdroj fotografií: LiveScience, PLoS ONE

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jenom přístav nestačí

Severní Amerika
kdy: 1803
cena: 5,95 miliardy korun

Obrovské území o rozloze 2 140 000 km², jemuž se v 18. století říkalo Louisiana, představovalo od kolonizace Severní Ameriky žhavou oblast evropské politiky a nadvládu nad ním si postupně předávala Francie se Španělskem. V roce 1800 jej sice získal zpět pod kontrolu Francouzů Napoleon Bonaparte, nicméně jeho zemí zmítaly nepokoje a válka s Brity, což vojevůdce přivedlo na myšlenku prodat Louisianu Američanům. Svým rozhodnutím nahrál do karet tehdejšímu prezidentovi Thomasi Jeffersonovi, který o koupi území již dlouho usiloval – jeho součást totiž tvořila strategicky významná řeka Mississippi a také přístav v New Orleans: Podle původního plánu měly Spojené státy koupit pouze zmíněné město, ale po poradě s delegáty Jamesem Monroem a Robertem Livingstonem se jejich zájem rozšířil na celou Louisianu

V roce 1803 skutečně došlo k prodeji v přepočtu za 5,95 miliardy korun a navrch USA odpustily Francii dluh ve výši 1,9 miliardy korun. Díky tomuto obchodu se přitom rozrostly takřka dvojnásobně: Na novém území vznikly státy Louisiana, Arkansas, Missouri, Iowa, Oklahoma, Kansas či Nebraska, ale zahrnuje rovněž části Severní i Jižní Dakoty, Montany, Wyomingu, Colorada, Minnesoty či Texasu. 

Zajímavosti
Věda

Arthur Schopenhauer (1788–1860 byl německý filosof 19. století. Byl hlasatelem pesimistické filosofie. Výrazně ovlivnil mnoho pozdějších myslitelů, mimo jiné například Friedricha Nietzscheho.

Historie

Srdcem vesnice se stala vždy masivní mešita, postavená spíš jako kasárna – včetně zbrojnice a zásob obilí.

Cestování

Vojáci trávili v zákopech dlouhé dny a nejvíce je deptaly nekonečné hodiny nudy.

Válka

Aguas Zarcas, páchnoucí kosmická hrouda hlíny.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907