Průlom v léčbě mozkových nádorů: Pomohou zvukové vlny

26.10.2014 - Martin Reichman

Bariéra chránící mozek před toxiny bohužel také znemožňuje efektivní léčbu nádorů a dalších chorob. Vědci věří, že nyní objevili způsob, jak tuto bariéru bezpečně překonat


Reklama

Mozek má svou ochranku, říká se jí hematoencefalická bariéra a slouží k ochraně mozkové tkáně před toxiny obsaženými v krvi. Tato ochrana ale zároveň brání léčbě, podle některých studií totiž dokáže odfiltrovat až 98% látek určených například k léčbě mozkových nádorů, Alzheimerovy choroby nebo roztroušené sklerózy.

Vědci proto hledají způsob jak tuto ochranu cíleně otevírat, aby léčebné látky mohly doputovat na místo svého určení. Nyní se zdá, že francouzská společnost CarThera našla způsob, jak mozkovou bariéru otevírat.

Ultrazvuk a vibrující bubliny

Do mozku čtyř pacientů s Glioblastomem, což je nejčastější a nejzhoubnější mozkový nádor, vědci implantovali miniaturní ultrazvukové zářiče. Pacientům poté do krve vpravili mikrobubliny menší než červené krvinky. Mikrobubliny se v současné době běžně klinicky využívají jako kontrastní činidla pro zkvalitnění obrazu při ultrazvukových vyšetřeních, například ke zvýraznění krve v cévách.

Pomocí ultrazvukových pulzů poté vědci mikrobubliny rozvibrovali a ty odtlačily červené krvinky a otevřely tak hematoencefalickou bariéru. Úspěch potvrdilo vyšetření pomocí magentické rezonance. Testy prováděné na zvířatech ukázaly, že nová technologie dokázala zvýšit množství přenesené účinné látky do mozkové tkáně o 200-600%.

Velkou výhodou nového postupu je, že ultrazvukové zářiče otevírají mozkovou bariéru pouze lokálně, přibližně v oblasti 5 cm2 a zbylé části mozku tak nadále zůstávají plně chráněné. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    carthera.com

  • Zdroj fotografií: Ben Brahim Mohammed

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907