Reklama


Průlom v očním lékařství: Budeme léčit šedý zákal pomocí očních kapek?

10.11.2015 - Stanislav Mihulka

Nemocní s šedým zákalem se možná dočkají oční kapek, které by mohly výrazně zmírnit příznaky tohoto onemocnění


Reklama

Šedý zákal oka, čili katarakta, je onemocnění, při kterém dochází k postupnému zakalení oční čočky. Nejčastěji je způsoben stárnutím a v dnešní době se léčí nahrazením původní oční čočky umělou čočkou. Navzdory pokroku v lékařství je šedý zákal stále hlavní příčinou oslepnutí v dospělém věku, především v rozvojových zemích.

Stěžejním projevem šedého zákalu je shlukování proteinů oční čočky, kterým se říká krystaliny. Vědci hledají způsob, jak tomuto shlukování zabránit a „rozmotat“ krystaliny do původního stavu.

Během nedávného výzkumu začali s celkem 2 450 slibnými chemickými sloučeninami a nakonec skončili u jediné látky, sterolu provizorně označovaného jako „sloučenina 29“. Když z této látky vyrobili oční kapky a  vyzkoušeli na myších i na vyoperovaných lidských čočkách postižených šedým zákalem, tak fungovaly velmi dobře a zmírňovaly příznaky choroby. Teď jsou na řadě klinické testy na lidech.

  • Zdroj textu:

    University of California, San Francisco, Science

  • Zdroj fotografií: Rakesh Ahuja / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zrádce od Thermopyl

Píše se rok 480 př. n. l. a u Thermopyl se právě výhodná pozice řeckých obránců mění v mlýnek na maso. Mnohasettisícová armáda Peršanů pod vedením krále Xerxa totiž nenapochodovala do úzké soutěsky v jednom houfu (jak si představovali Sparťané), ale částečně ji obešla skalními pěšinami zezadu. Někdo jim musel dobře poradit! Obvinění padne na bývalého vojáka Epialtese z Trachisu. Důkazy však chybějí. Slavný řecký historik Hérodotos píše, že podezíráni byli i další dva lidé. „Ale jen na život hanebného Epialtese vypsali Řekové odměnu.“ Pravdou zůstává, že tuhle „zkratku přes hory“ hojně využívali při vzájemných přepadech jak Sparťané, tak i lid z Fókidy, který momentálně stál na straně perského krále Xerxa. Dá se tedy předpokládat, že o cestě do týlu nepřítele věděli už dávno i bez našeptávačů.

Zajímavosti

Pletení na prstech bylo snadné, a proto se těšili tkaničkáři menší úctě než tkalci

Historie

Mezi špičkovými senzory nebudou na lodi chybět sonary v ponorných kýlech, vlečené sonarové bóje, hydrofon pro poslech mořských živočichů a zařízení na odběr vzorků vzduchu, vody i mořského dna.

Zajímavosti

Osud vesmíru je stále nejasný

Vesmír

Příště možná poletí na letecké biopalivo

Věda

Tučňáci se poprvé pouští na moře a učí se samostatně lovit. U břehu na ně již čekají tuleni, pro které je mladý tučňák relativně snadnou kořistí

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907