První auto bez řidiče: Inteligentní elektrovozítko jde do prodeje

09.01.2014 - Jan Miklín

Na počátku tohoto týdne představila v Las Vegas francouzská firma Induct první robotické vozidlo bez řidiče, které jde do komerčního prodeje. Po silnicích bude „uhánět“ maximálně dvacetikilometrovou rychlostí


Reklama

Ve skutečnosti však spíše než na silnicích bude Navia – jak zní jméno auta – sloužit spíše na letištích, sportovních či školních areálech a podobných místech. Díky elektrickému motoru je jeho provoz ekologičtější a cena podle výrovce představuje asi 40 % toho, co by stál provoz srovnatelného stroje s řidičem.

GPS a laserový radar

Ke svému provozu nepotřebuje Navia žádné koleje či jinak vyznačenou cestu. Namísto toho jí k orientaci slouží soustava kamer a laserových detektorů, analyzujících okolí a případné překážky. Informace o poloze doplňují data z GPS a senzorů pohybu. Zaznamenaná data se ukládají do digitální mapy, kterou Navia při každé jízdě aktualizuje a využívá k orientaci.

Možnosti využití osmimístného vozidla jsou široké, jak popisuje jeden z inženýrů firmy. „Navia může sloužit jako autobus, s naprogramovanou cestou, zastávkami a jízdním řádem. Kromě toho ale mohou pasažéři na dotykovém displeji jednoduše zvolit cíl cesty a auto je tam samo zaveze. Cena první verze je 250 tisíc dolarů, v testovacím provozu na švýcarské univerzitě Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne jsou další verze, které by měly možnosti provozu zase o něco rozšířit.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907