První elektrická formule E: Šampionát vypukne již letos

12.01.2014 - Jan Miklín

Bývalý pilot formule 1 Lucas di Grassi představil před pár dny na americkém autosalonu první formuli třídy E. Mistrovství strojů na elektrický pohon má před sebou první ročník se zahajovacím startem na okruhu v Pekingu


Reklama

FIA Formula E Championship – jak zní oficiální název série závodů – byl představen v roce 2012 a sezona 2014-2015 bude jeho historicky první. Celkem se pojede deset závodů, z toho čtyři ještě letos. Po zahájení v Číně (13. září) navštíví „cirkus formule E“ například Malajsii, Brazílii, Spojené státy Americké a chybět nebude ani slavné monacké Monte Carlo.

Tiché elektroformule

Soutěže se zúčastní deset týmů, každý se dvěma piloty a čtyřmi auty. Jak budou formule E vypadat, definovaly podmínky FIA – například minimální hmotnost 800 kg (z toho 200 kg je vyhrazených bateriím) nebo maximální výkon motoru 200 kW (v závodech bude omezen „šetřícím režimem“ na 133 kW).

První (a zatím jedinou) závodní formuli E, Spark-Renault SRT_01E vyrobenou ve spolupráci se značkami McLaren nebo Williams, představil na CES Show v Las Vegas dřívější pilot F1 Lucas di Grassi. A jeho dojmy? Zrychlením z 0 na 100 km/h za pouhé tři vteřiny se podobá formulím „klasickým,“ hlavní rozdíl je však ve zvuku. Oproti 130 dB benzínových strojů produkují dva elektromotory uvnitř F-E jen 80 dB, což je méně než hluk běžného autobusu.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907