První ibuprofenová náplast na světě léčí bolest 12 hodin

10.12.2015 - Stanislav Mihulka

Ibuprofenová náplast by měla fungovat lépe než gely proti bolesti a zatěžovat tělo méně než léky


Reklama

Když se léky proti bolesti užívají jako pilulky, tak nepůsobí jenom na bolestivé místo, ale na celé tělo. Zvyšuje se tím riziko vedlejších účinků a také klesá působení léčiva přímo v místě bolesti.

Řešením by se mohl stát nápad, který měli na Univerzitě ve Warwicku. Jako první na světě vyvinuli ibuprofenové náplasti, které lze nalepit přímo na bolestivé místo.

Náplasti vyrobené z polymeru mohou pojmout velké množství ibuprofenu, odpovídající až 30 procentům hmotnosti náplasti. Po nalepení náplasti na pokožku se z ní plynule uvolňuje koncentrovaný ibuprofen až po dobu 12 hodin.

V současnosti sice existují gely s ibuprofenem, obsahují ho ale v nižších koncentracích a uvolňují ho méně plynule. Ve Warwicku už připravují výrobu náplastí s ibuprofenem ve velkém. Během dvou let by se m objevit na trhu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, University of Warwick

  • Zdroj fotografií: University of Warwick

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Snímek z prosince 1941 dobře ilustruje, že kvalitně maskovaní rudoarmějci mohli útočníky snadno překvapit. Na fotografi i se nachází minimálně 11 vojáků v převlečnících s kapucemi.

Válka

Odborníci odhadují, že pilotované sondy doletí ke svůdným prstencům Saturnu během příštího století.

Vesmír

Thanatosdrakon amaru v životní velikosti, se svým objevitelem.

Věda

Svatá Hedvika Slezská se věnovala službě pro blaho svého lidu a prohloubení křesťanské víry. Zakládala nemocnice, ošetřovací ústavy a kláštery.

Historie

Psi (ale i třeba kočky) mají stejně jako člověk dvě sady zubů – mléčnou a trvalou. Mléčný chrup psa je tvořen 28 zuby, trvalý 42 zuby.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907