První klinické výsledky: Extáze pomáhá v léčbě alkoholismu

Taneční droga by mohla prolomit prokletí léčby alkoholismu. První výsledky jsou slibné

25.02.2021 - Stanislav Mihulka



Extáze, čili látka MDMA ze skupiny amfetaminů, přestože že je v mnoha zemích stále ilegální substancí, si v posledních letech získává stále větší respekt jako podpůrný prostředek pro terapie řady obtížně léčitelných psychických chorob a stavů. Týká se to i závislostí. Právě zveřejněné první klinické výsledky přinášejí naději, že by extáze mohla najít využití v léčbě alkoholismu.

Klinický výzkum využití extáze v léčbě alkoholismu probíhá ve Velké Británii. Navazuje na dřívější zjištění, podle kterých MDMA snižuje aktivitu v oblasti mozku zvané amygdala. Tam se zpracovávají základní emoce včetně strachu. Britský tým odborníků se domnívá, že díky tomu extáze může významně podpořit léčbu alkoholismu, protože pacientům usnadní vyrovnání se s negativními prožitky a traumaty, které jsou často v pozadí vzniku alkoholismu.

Klinický test s extází

Vědci uskutečnili úvodní klinický test využití extáze v léčbě 14 alkoholiků, kteří těsně před testem prodělali detox a abstinovali. Během léčby absolvovali 10 psychoterapeutických sezení a na dvou z nich dostali extázi – počáteční dávku 125 miligramů a po 2 hodinách dalších 62,5 miligramů, což zhruba odpovídá rekreačnímu užívání extáze.

TIP: Impozantní výsledky: Extáze je velmi účinná v léčbě posttraumatického stresu

V tomto klinickém testu šlo především o ověření bezpečnosti, jak fyzické, tak i psychické, a použitelnosti MDMA v léčbě alkoholismu. Extáze v tomto uspěla na výbornou. Příjemným bonusem bylo zjištění, že po 9 měsících od konce testu zůstávalo 9 ze 14 účastníků kompletními abstinenty a 2 další pili jen nepatrné množství alkoholu. Na takto malé úvodní studii nelze stavět nějaké zásadní závěry, ale vyhlídky extáze v léčbě alkoholismu jsou teď slibné.

 


Další články v sekci