Airbus A350: První let úsporného letadla z kompozitů

16.06.2013 - Jan Fiala

Začalo další kolo konkurenčního souboje mezi Airbusem a Boeingem


Reklama

Airbus A350 poprvé odstartoval k testovacímu letu 14. června 2013. Jde o první evropský dopravní letoun s širokým trupem vyrobený z polymeru zesíleného uhlíkovým vláknem. Ve své kategorii se pyšní největší plochou křídla. Zvláštností jsou také šavlovitě zakřivené konce křídel, které nahradily dřívější křidélka. Nový Airbus se bude vyrábět ve třech variantách, nejmenší A350-800 s délkou 60,5 m, A350-900 se 66,8 m, a největší A350-1000 s trupem dlouhým 73,8 m.

Jde o přímého konkurenta Dreamlineru od Boeingu, a měl by být až o 8 % úspornější v provozních nákladech. První letouny mají být uvedeny do provozu v polovině roku 2014.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Airbus

  • Zdroj fotografií: Airbus

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ve výřezu zubní protéza George Washingtona – není divu, že s tímto monstrem v ústech nerad mluvil na veřejnosti.

Historie
Zajímavosti

Bez vody ani ránu

Kapybary (Hydrochoerus hydrochaeris) patří mezi savce žijící (podobně jako například hroši) částečně vodním životem. Proto je můžete vidět především v regionech, kde je snadný přístup k vodě: jejich oblíbeným místem jsou zatopené lučiny, okraje močálů a nížinné lesy, kde je dobrá pastva a po celý rok dostatek vláhy. Daří se jim u vodních nádrží a v okolí řek.

Vyskytují se ovšem i v suchých lesích, křovinatých podrostech a na loukách. Jsou pěstovány na farmách nejen ve své domovině a uprchlíci z těchto chovů se zabydlují v oblastech bohatých na vodu po celém světě. Například na Floridě jsou volně se pohybující kapybary běžně vídány a roku 2011 byla kapybara viděna v Kalifornii.

Často zůstávají skryty ve vodě, přičemž nad hladinu jim čouhají jen nozdry a oči. Pod vodu se dokážou ponořit i úplně a vydrží bez nadechnutí až pět minut. Přední nohy kapybar jsou o něco kratší než zadní a mezi prsty mají tato zvířata menší plovací blánu. Tato danost společně s umístěním očí, nozder a uší ve vrchní části hlavy je předurčuje k bezproblémovému přebývání ve vodě.

Příroda

Příčina vzniku obřích Fermiho bublin zatím zůstává nejasná.

Vesmír

Samantha Wrightová se svou dcerou Sofií a aplikací CamAPS FX, která monitoruje její cukrovku.

Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907