Airbus A350: První let úsporného letadla z kompozitů

16.06.2013 - Jan Fiala

Začalo další kolo konkurenčního souboje mezi Airbusem a Boeingem


Reklama

Airbus A350 poprvé odstartoval k testovacímu letu 14. června 2013. Jde o první evropský dopravní letoun s širokým trupem vyrobený z polymeru zesíleného uhlíkovým vláknem. Ve své kategorii se pyšní největší plochou křídla. Zvláštností jsou také šavlovitě zakřivené konce křídel, které nahradily dřívější křidélka. Nový Airbus se bude vyrábět ve třech variantách, nejmenší A350-800 s délkou 60,5 m, A350-900 se 66,8 m, a největší A350-1000 s trupem dlouhým 73,8 m.

Jde o přímého konkurenta Dreamlineru od Boeingu, a měl by být až o 8 % úspornější v provozních nákladech. První letouny mají být uvedeny do provozu v polovině roku 2014.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Airbus

  • Zdroj fotografií: Airbus

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907