První liščí měsíce: Aneb výchova lišek (nejen) v Čechách

26.12.2020 - Marek Telička

I když lišku kvůli její ostražitosti uvidíte v českých lesích jen zřídka, jde o jednoznačně nejpočetnější divoce žijící šelmu. Lišky se páří mezi prosincem a únorem a právě v této době byste mohli zaslechnout jejich milostné, daleko slyšitelné volání…

<p>V jednom liščím vrhu je typicky 4 nebo 5 mláďat</p>

V jednom liščím vrhu je typicky 4 nebo 5 mláďat


Reklama

Po zhruba 50 dnech březosti, obvykle v březnu nebo dubnu, vrhne liščí samička v noře malá liščata. Liščata se rodí slepá a teprve po dvou týdnech se jim otevřou oči a zvířátka začnou prozkoumávat okolní prostor. Od toho okamžiku je občas možné vidět je i venku před norou. Kožichy malých lišek (Vulpes vulpes) jsou nejprve šedohnědé. Po zhruba čtyřech týdnech, přičemž celou dobu jsou krmeny výhradně matkou, se jim kožich začne přebarvovat na klasický ryšavý odstín. Zároveň jim rodiče, a někdy i další příbuzní, začínají přinášet také pevnou stravu. 

TIP: Polárníci tělem i duší: Polární lišky si poradí při teplotách pod –50 °C

Ve věku šesti nebo sedmi týdnů jsou liščata odstavena a začínají se s matkou vydávat na lovecké výpravy. Když jsou lišky asi dva měsíce staré, celá rodina se stěhuje jinam – možná kvůli bezpečnosti, pravděpodobné je i to, že už vzrostlým mláďatům nora přestává dostačovat, nebo je její okolí po odchovu příliš znečištěné.

Tři nebo čtyři měsíce staré lišky začínají lovit na vlastní pěst. Na podzim některé z nich, především samci, opouští teritorium svých rodičů a snaží se najít vlastní neobsazené území. Mladé samice naproti tomu spíše zůstávají poblíž rodičů a pomáhají jim vychovávat liščata ve vrhu dalšího roku.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda
Zajímavosti

Rak signální se nechává bez problému obdivovat zblízka.

Příroda

José Luis Pereira a jeho úlovek ze 13. září.

Vesmír

Letoun Junkers F13 byl po porážce Karla převezen do Budapešti, kde si jej mohli prohlédnout místní.

Válka

Český patent umožňuje využívat suť ze zdemolované budovy téměř v nekonečném cyklu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907