První narozeniny: Rover Curiosity strávil na Marsu první marťanský rok

26.06.2014 - Petr Broža

24. června slaví Curiosity, jeden ze dvou „živých“ roverů, první marťanský rok pobytu na Rudé planetě. Jezdí po něm už 687 dní (+ mapa s cestou pohybu)


Reklama

Už více než jeden marťanský rok brouzdá povrch Marsu zatím největší a nejsložitější rover, jakého kdy lidstvo na Rudou planetu vyslalo. Od 5. srpna, kdy Curiosity přistál v kráteru Gale, totiž 24. června uplynulo již 687 dní, což je doba oběhu Marsu okolo Slunce. Hlavním cílem robota je Mount Sharp, hora, která se tyčí 5,5 km nad okolní terén.

Během svého první roku na Marsu tento pozemský kovový vyslanec již splnil svůj primární úkol: potvrdil, že na Marsu existovaly v minulosti podmínky pro život a že jeho chemické složení mohlo život dlouhodobě podporovat. Zatím ale  nemáme přímé důkazy, že by na Marsu život skutečně existoval.

Během roku 2013 robot dvakrát vrtal do marsovské půdy, jednou v místě John Klein, podruhé v místě Cumberland. Na obou místech byla vyvrtaná hornina světlejší než v místě, kde vrtal potřetí - Windjana, kde byla půda zbarvená do tmavočervena.

V tuto chvíli Curiosity stále zbývá 3,9 km k dosažení mezery mezi písečnými dunami na patě hory Mount Sharp. Zatím robot ujel 7,9 km a pořídil přes 159 tisíc obrázků.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Zařízení označovaná jako exosuits představují měkkou variantu podstatně robustnějších robotů.

Zajímavosti

Kočky jsou jedním z nejhorších invazních druhů dneška.

Věda

Nová vizualizace jedné z nejextrémnějších hvězd.

Vesmír

Loď Altalena přivážející zbraně pro Irgun se stala cílem palby vládních jednotek židovského státu. (kolorováno).

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907