První pilotovaný let osobní trikoptéry Flike

30.05.2015 - Stanislav Mihulka

Vývojáři z Maďarska pracují na snadno ovladatelných trikoptérách. Začátkem března uskutečnili první testovací let


Reklama

Na letišti v maďarském Miškolci se 7. března uskutečnil první zkušební pilotovaný let trikoptéry Flike (čti fly-bike). Na jejím vývoji se podílejí nadšenci z maďarského státního výzkumného institutu Bay Zoltan Nonprofit Ltd.

Trikoptéra Flike měla vzletovou hmotnost 210 kg a vlastně se udržela ve vzduchu jenom pár vteřin. Let to ale byl, trikoptéra se úspěšně odlepila od země a pak zase přistála. M V následujících testovacích letech pak trikoptéra létala v několikametrové výšce a předváděla své letové schopnosti. Motory trikoptéry pohánějí lithium-polymerové baterie, které vydrží na cca půlhodinu letu.

Po úspěchu prvního prototypu už výrobci plánují stavbu druhého prototypu, který by se již měl výrazně blížit zamýšlenému komerčnímu modelu. Protože právě komerční prodej je pro vývojáře to hlavní, tak už směřují k založení startupu na výrobu trikoptér. Prý je to snadné, jako při jízdě  na kole.

  • Zdroj textu:

    Gizmag, Flike

  • Zdroj fotografií: Flike

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Používání nástrojů se stalo jedním z hnacích motorů rozvoje mozku. Rod Homo se naučil kontrolovat oheň možná už před 1,5 milionu let.

Zajímavosti
Vesmír

Marilyn Monroe s generálním prokurátorem USA Robertem F. Kennedym a prezidentem Johnem F. Kennedym na oslavě narozenin.

Historie
Zajímavosti

Anhinga africká (Anhinga rufa) žije v subsaharské Africe. Přezdívá se jí „hadí pták“, což neodráží potravní specializaci, ale dojem, který budí při lovu. Loví totiž tak, že má tělo zcela ponořené pod vodou a nad vodní hladinu ční pouze hlava a krk. Dlouhý krk, navíc zrcadlený ve vodní hladině, budí dojem hada. Anhingy mají na jídelníčku i vodní hady, ale jejich potravu tvoří převážně ryby, obojživelníci, vodní hmyz, korýši a měkkýši. 

Příroda

Mnozí připisují mizení letadel a lodí v bermudském trojúhelníku nadpřirozenu či mimozemšťanům.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907