První pilotovaný let osobní trikoptéry Flike

30.05.2015 - Stanislav Mihulka

Vývojáři z Maďarska pracují na snadno ovladatelných trikoptérách. Začátkem března uskutečnili první testovací let


Reklama

Na letišti v maďarském Miškolci se 7. března uskutečnil první zkušební pilotovaný let trikoptéry Flike (čti fly-bike). Na jejím vývoji se podílejí nadšenci z maďarského státního výzkumného institutu Bay Zoltan Nonprofit Ltd.

Trikoptéra Flike měla vzletovou hmotnost 210 kg a vlastně se udržela ve vzduchu jenom pár vteřin. Let to ale byl, trikoptéra se úspěšně odlepila od země a pak zase přistála. M V následujících testovacích letech pak trikoptéra létala v několikametrové výšce a předváděla své letové schopnosti. Motory trikoptéry pohánějí lithium-polymerové baterie, které vydrží na cca půlhodinu letu.

Po úspěchu prvního prototypu už výrobci plánují stavbu druhého prototypu, který by se již měl výrazně blížit zamýšlenému komerčnímu modelu. Protože právě komerční prodej je pro vývojáře to hlavní, tak už směřují k založení startupu na výrobu trikoptér. Prý je to snadné, jako při jízdě  na kole.

  • Zdroj textu:

    Gizmag, Flike

  • Zdroj fotografií: Flike

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907