První podzemní park na světě má vzniknout šest metrů pod Manhattanem

09.07.2015 - Martin Reichman

Jak dostat zeleň do centra metropole, když na povrchu už není místo? Přece postavit park v podzemí


Reklama

Na jednom z nejrušnějších míst světa, v oblasti Lower East Side na Manhattanu, má vzniknout nový park. Na tom by nebylo nic až tak divného, pokud by se nejednalo o park budovaný šest metrů pod zemí. Za ambiciózním projektem stojí Dan Barasch a James Ramsay, který dříve pracoval v NASA.

Hlavním problémem podzemního parku je pochopitelně sluneční světlo. Plány proto počítají s jeho svedením pomocí optických kabelů a sítě solárních kolektorů. Zda má plán šanci na úspěch, má prověřit laboratoř Lowline Lab, jejíž vznik podpořilo na crowdfundingovém portálu přes 2500 lidí. Během jediného měsíce se od dobrovolných podporovatelů podařilo vybrat více než 110% očekávané částky - 200 tisíc dolarů.

Samotná laboratoř je ale jen malým dílkem v obrovské skládačce. Odhady na výstavbu podzemního parku Lowline počítají s náklady ve výši 60 milionů dolarů. Park má být poté provozován v neziskovém režimu a po jeho dokončení se má stát zónou oddechu, různých výtvarných, hudebních a jiných kulturních aktivit a také prostoru pro děti. Ambiciózní plán se těší podpoře veřejnosti ale i vlivných politiků, podporu stavbě vyjádřila řada senátorů, kongresmanů a newyorkských radních. Projektanti věří, že by první podzemní park světa mohl začít fungovat již za 5 let.

  • Zdroj textu:

    Profimedia, Kickstarter, thelowline.org

  • Zdroj fotografií: Profimedia, Lowline, Flickr

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Hackeři ovládají mnoho důmyslných způsobů, jak se dostat k vašim citlivým údajům.

Zajímavosti

Do největší floridské zoo zavítala tento týden veterinární zubařka Jamie Berningová. Do jejího zubařského křesla zde během tří dnů usedla (či spíše ulehla) pestrá směsice zvířecích obyvatel. Doktorka Berningová se zde v rámci „týdne zubů“ podívala na zoubek gorilímu samci, lvici, šimpanzovi, tapírovi, vydře nebo třeba hrabáči kapskému.

Revue

S velkými pelagornitidy se další ptáci Antarktidy období eocénu nemohli vůbec měřit

Věda

Tato kreveta harlekýn by podle některý zoologové měla být samostatným druhem Hymenocera elegans, který je jasně rozlišitelný podle modrých okrajů skvrn.

Příroda

Cesta mezihvězdného poutníka Sluneční soustavou.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907