První podzemní park na světě má vzniknout šest metrů pod Manhattanem

09.07.2015 - Martin Reichman

Jak dostat zeleň do centra metropole, když na povrchu už není místo? Přece postavit park v podzemí


Reklama

Na jednom z nejrušnějších míst světa, v oblasti Lower East Side na Manhattanu, má vzniknout nový park. Na tom by nebylo nic až tak divného, pokud by se nejednalo o park budovaný šest metrů pod zemí. Za ambiciózním projektem stojí Dan Barasch a James Ramsay, který dříve pracoval v NASA.

Hlavním problémem podzemního parku je pochopitelně sluneční světlo. Plány proto počítají s jeho svedením pomocí optických kabelů a sítě solárních kolektorů. Zda má plán šanci na úspěch, má prověřit laboratoř Lowline Lab, jejíž vznik podpořilo na crowdfundingovém portálu přes 2500 lidí. Během jediného měsíce se od dobrovolných podporovatelů podařilo vybrat více než 110% očekávané částky - 200 tisíc dolarů.

Samotná laboratoř je ale jen malým dílkem v obrovské skládačce. Odhady na výstavbu podzemního parku Lowline počítají s náklady ve výši 60 milionů dolarů. Park má být poté provozován v neziskovém režimu a po jeho dokončení se má stát zónou oddechu, různých výtvarných, hudebních a jiných kulturních aktivit a také prostoru pro děti. Ambiciózní plán se těší podpoře veřejnosti ale i vlivných politiků, podporu stavbě vyjádřila řada senátorů, kongresmanů a newyorkských radních. Projektanti věří, že by první podzemní park světa mohl začít fungovat již za 5 let.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Profimedia, Kickstarter, thelowline.org

  • Zdroj fotografií: Profimedia, Lowline, Flickr

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907