První polovina května: Saturn a jeho měsíce i nádherné hvězdokupy

04.05.2015 - Redakce Tajemství vesmíru

V květnu namiřte dalekohled na Saturn. Čekají na vás jeho prstence i podivuhodný souputník Titan. Zajímavou podívanou ale nabídne i Měsíc


Reklama

V průběhu května lze nad západním obzorem ve večerních hodinách po západu Slunce spatřit ještě část zimních souhvězdí. Nad jižním obzorem však kralují souhvězdí jarní. Ta mají proti zimním méně výrazné hvězdy, a proto jsou na obloze méně nápadná. Orientace na jarní večerní obloze však obtížná není.

Využít lze tři jasné hvězdy, které na obloze vykreslují poměrně výrazný jarní trojúhelník. Jeho vrcholy tvoří výrazný Regulus, nacházející se v souhvězdí Lva, dále načervenalý Arkturus v souhvězdí Pastýře a Spika v souhvězdí Panny. Během noci se jarní souhvězdí posunou nad západní obzor a jejich původní pozici od východu pozvolna zaujmou souhvězdí letní.

Venuše, Merkur, Jupiter a Saturn

Po západu Slunce je ještě stále nejvýraznějším a dobře pozorovatelným objektem nad západním obzorem planeta Venuše. Na začátku května se bude nacházet ještě v souhvězdí Býka, 8. května překročí hranici a na zbytek měsíce se bude pohybovat souhvězdím Blíženců.

Pro pozorování Merkuru zůstávají nejlepší podmínky na začátku května. Nad jihozápadním obzorem zůstává během května v souhvězdí Raka i planeta Jupiter nejlépe pozorovatelná zhruba do půlnoci.

Tou hlavní „hvězdou“ květnových nocí se ale dozajista stane Saturn. Právě v květnu totiž období jeho nejlepší viditelnosti v roce 2015. K Zemi se sice Saturn přiblíží nejvíce až v druhé polovině května (23. května), již úterý 5. května se ale bude nacházet asi 1,5° západně (vpravo) od Měsíce. Bohužel Měsíc bude krátce po svém úplňku, takže bude Saturn trochu přezařovat.

Zajímavou podívanou ale nabídne i Měsíc, který se bude v pátek 8. května těsně po půlnoci nalézat mezi dvěma jasnějšími otevřenými hvězdokupami. Východně od něj (nalevo) bude hvězdokupa M 25, západně od něj (napravo) se bude nacházet M 23. V blízkosti je celá řada dalších zajímavých objektů.

Hvězdy a souhvězdí

Po západu Slunce naleznete nad jižním obzorem rozložité souhvězdí Hydry a malá souhvězdí Poháru a Havrana. O něco výše nad horizontem spatříte souhvězdí Raka a Lva. S postupující nocí Hydru, Raka i Lva vystřídají souhvězdí PannyVlasů Bereniky a Pastýře. Nad západem lze v první polovině noci pozorovat souhvězdí BýkaOrionaBlíženců a Vozky.

Východy a západy Slunce

DatumVýchodZápad
1. května05 h 37 min20 h 18 min
15. května05 h 15 min20 h 39 min

V první polovině května se Slunce nachází ve znamení Blíženců.

Fáze, východy a západy Měsíce

FázeDatumVýchodZápad
úplněk4. května20 h 44 min6 h 30 min
poslední čtvrt11. května1 h 50 min12 h 15 min

Planety

Merkur je viditelný v první polovině května večer, nízko nad západem

Venuše je viditelná večer vysoko nad západem

Mars je nepozorovatelný.

Jupiter je viditelný v první polovině noci

Saturn je viditelný po celou noc

Uran je nepozorovatelný.

Neptun je viditelný ve druhé polovině května ráno, nad jihovýchodem

Úkazy na nebi

5. května – setkání Měsíce a Saturnu na noční obloze

7. května – Merkur v největší východní elongaci (21° od Slunce) 


Všechny časové údaje jsou vztaženy k 50. rovnoběžce a středoevropskému poledníku a jsou uvedeny ve středoevropském letním čase (SELČ). Okamžiky východu či západu nebeských těles však nezávisí pouze na zeměpisných souřadnicích pozorovatele, ale také na úhlové výšce a členitosti obzoru.

Seriál pozorování oblohy vzniká ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno

  • Zdroj textu:

    Hvězdárna a planetárium Brno

  • Zdroj fotografií: Jan Píšala

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýzy DNA ukazují, že lidé z měst, kteří žili v chudobě, byli nevěrní mnohem více, než lidé z lepších poměrů.

Věda

Na pádu komunismu v Polsku se nejvíc podílelo odborové hnutí Solidarita, jehož vůdčí postavou se stal elektrikář Lech Wałęsa.

Zajímavosti

Zatímco černá díra materiál z okolního vesmíru pohlcuje, bílá díra by ho naopak mohla vyvrhovat zpět.

Vesmír

Šedo-hnědá samice vrabce domácího je zbarvena nenápadně, ale při pohledu zblízka se rozhodně jedná o hezkého ptáka.

Příroda

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907