První snímek Země pořízený z vesmíru vznikl před 68 lety

25.10.2014 - Martin Reichman


Reklama

Fotografie vesmírných objektů už dnes nikoho nepřekvapí, prohlédnout si můžeme nejen kteroukoli planetu naší soustavy, ale i galaxie a hvězdy, miliony a miliardy světelných let vzdálené. Pochopitelně ne vždy tomu tak bývalo. Vůbec první fotografie Země, pořízená z vesmíru, je stará 68 let a vyfotila ji 24. října 1946 raketa V-2

Jednalo se o stejný typ rakety, která měla dopomoci hitlerovskému Německu k obratu ve vývoji 2. světové války. Po skončení války Američané několik raket V-2 převezli do Spojených států, kde v jejich vývoji dále pokračovali.

24. října 1946 odstartovala V-2 z raketové střelnice White Sands Missile Range, nacházející se v Novém Mexiku a po dosažení výšky 104 kilometrů, pořídila sérii snímků Země. Raketa V-2, která se následně po balistické křivce vrátila na Zemi, byla i s fotoaparátem sice zničena, ocelová kazeta s unikátním obsahem ale přežila.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Air & Space

  • Zdroj fotografií: White Sands Missile Range

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907