První start rakety z Mysu Canaveral

19 . 7 . 1950

Reklama

19. července 1950 odstartovala z floridského Mysu Canaveral první raketa. Jednalo se o upravenou verzi ukořistěné balistické rakety V-2, kterou používalo nacistické Německo na konci 2. světové války.

Americkou dvojstupňovou raketu Bumber V-2, tvořila střela V-2 a raketa WAC Corporal. Bumber V-2 byla schopna vystoupat do v té době rekordní výšky 400 kilometrů a nesla několik vědeckých přístrojů mapujících teplotu nebo kosmické záření. Wernher von Braun, hlavní konstruktér rakety V-2, se později podílel i na vývoji rakety Saturn V, která dopravila prvního člověka k Měsíci.

O 7 let později vypustil Sovětský svaz první družice Sputnik I (4. října 1957) a Sputnik II (3. listopadu 1957) i s legendární Lajkou. Reakce Spojených států na sebe nenechala dlouho čekat a 29. července 1958 vznikl Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA).

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: GRIN, NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Obyvatelé španělské vesnice San Bartolomé de Pinares se při příležitosti svátku svatého Antonína scházejí k velké podívané: jezdci na koních přeskakují za zvuku bubnů a jiných nástrojů hořící hranice.

Revue

Během tzv. Maunderova minima se na Slunci neobjevovaly téměř žádné skvrny.

Vesmír

Otrlí vojáci třicetileté války, zběhové, psanci... Stačilo mít trochu štěstí, chladnokrevnosti a odvahy a už ve vás ostatní viděli fexty...

Historie

Čertova studánka na Vyhlídce u Smržovky.

Příroda

Mrtví alkouni na jaře 2016, poblíž Homeru na Aljašce.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907