Psí voják: americký hrdina seržant Stubby

10.04.2015 - Redakce Válka Revue


Reklama

V americké armádě za první světové války (narozdíl od ostatních spojeneckých vojsk) nebyli oficálně využíváni psi jako bojová zvířata. Jedinci, kteří se pak dostali do armády Spojených států, sem byli bez výjimky propašováni tajně – jakožto společníci svých pánů či nalezenci z evropských bojišť. Většinou však byli odsouzeni do role pouhých maskotů vojáků a jednotek. I mezi americkými čtvernohými vojáky se však našly zářné výjimky. 

Kříženec Stubby (někteří jsou názoru, že se jednalo o pitbula) nelegálně připlul do Evropy, kde nakonec prošel sedmnácti bitvami. Svou přirozenou inteligencí a dobrými smysly prokázal schopnosti skvělého bojového zvířete. Například jednou v noci jej vzbudil pach bojového plynu, načež zburcoval osádku celého zákopu. Naučil se rovněž krýt při svistu přilétajících granátů. S lepším sluchem zaregistroval ohrožení dělostřelbou dříve než vojáci, kteří se pak mohli řídit jeho reakcemi. Stubby proti všem zvyklostem získal řadu vyznamenání, setkal se s prezidenty a jako první pes U. S. Army obdržel také vojenskou hodnost. Seržant Stubby se tím neplánovaně stal americkým hrdinou. Zemřel ve spánku v roce 1926 a následně byl vycpán. Jeho kůže s uniformou a vyznamenáními je k vidění v národním muzeu amerických dějin ve Washingtonu.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Pláž v městečku Key West se nachází v těsné blízkosti vojenské základny.

Cestování

Král Hollywoodu prožil lásku, kterou ukončila až smrt.

Historie

Na objevu ORC se podílela soustava radioteleskopů ASKAP v Západní Austrálii.

Vesmír

Dlouhodobý pokus se samečky zebřiček pestrých (Taeniopygia guttata) ukázal, že ptáci se zpěvu nejen učí, ale do značné míry jej mají zakódovaný v genech.

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907