Psychedelická perleťová oblaka nad severním Norskem

22.12.2015 - Martin Reichman


Reklama

Zima v oblasti polárního kruhu je mimořádně krutá. Po mnoho měsíců se Slunce vůbec nevyhoupne nad obzor a teploty padají pod 70 stupňů pod nulou. Tento mrazivý svět je ale také kulisami pro úžasné přírodní fenomény. Tím nejznámějším jsou samozřejmě polární záře, mezi ty méně obvyklé patří zvláštní druh oblačnosti, označovaný jako Polar Stratospheric Clouds (PSC).

Polární stratosférické mraky, někdy zvané též perleťová oblaka, se objevují ve stratosféře v polárních oblastech při mimořádně chladných teplotních podmínkách pod −78 °C. Hrají důležitou roli v procesu vzniku ozónových děr, jelikož některé chemické procesy, které se podílí na destrukci ozónu, probíhají pouze na povrchu těchto mraků. Zatímco teploty vzduchu v troposféře dlouhodobě rostou, ve stratosféře (oblasti atmosféry Země ve výšce 10 až 50 kilometrů) klesají. Tento jev je způsoben zvětšováním intenzity skleníkového efektu a v důsledku usnadňuje narušování ozónové vrstvy.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Truls Melbye Tiller | Twitter

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Zajímavosti

Kynutý houskový knedlík, jedna z klasických českých příloh k masu a omáčkám.

Historie

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír

Sebevražda je 10. nejčastější příčinou úmrtí v USA. 

Věda

Pro vysoký vzrůst liliovníku a podzimní zbarvení listů jej v Americe někdy nazývají žlutý topol (Yellow Poplar). (foto: Wikimedia Commons, AndyScottCC BY-SA 4.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907