Psychedelické snění umělých neurálních sítí v náhodném šumu

21.06.2015 - Stanislav Mihulka

Google učí neurální síť Inception pochopit význam obrázků


Reklama

Tenhle snový svět protkaný akvadukty a ledovci vznikl z mnohem méně velkolepého náhodného šumu. Vystavěla ho umělá neurální síť Inception, kterou vyvinul Google jako simulaci mozku. Vývojáři Googlu se při jejím pojmenování inspirovali pozoruhodným oskarovým 2010 filmem Počátek (anglicky Inception) z roku 2010 o zlodějích informací ze snů.

Neurální síť Inception funguje tak, že simuluje schopnost mozku odhalit význam v tom, co právě vidí. Podobně jako když se děti dívají na mraky a vidí v nich roztodivné tvary, tak i Inception tak trochu přehání svůj výklad obrázků. Vznikají tím psychedelické krajiny plné nečekaných kombinací, jako jsou třeba akvadukty s ledovci.

Umělecká tvorba neurální sítě Inception sice zatím nemá příliš velké praktické využití, ale vývojáři Googlu na ní studují mechanismy zpracování obrazu. Nabyté zkušenosti pak mohou uplatnit při ladění neurálních sítí, aby se jejich výkon přibližoval tomu lidskému.

  • Zdroj textu:

    NewScientist

  • Zdroj fotografií: Google

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907