Puerto Princesa: Řeka ukrytá pod zemí

12.02.2014 - Marek Telička


Reklama

Na filipínském ostrově Palawan můžete navštívit Národní Park řeky Puerto Princesa. Byl vyhlášen v roce 1992 a neoficiálně je nazýván také Park řeky svatého Pavla. Jádro parku tvoří krasový systém, do nějž patří i podzemní řeka splavná po celé délce 8,2 kilometru. Řeka vtéká přímo do Filipínského moře a po cestě je zdobena mnoha stalagmity, stalagnáty a několika velkými jeskyněmi. Až do roku 2007, kdy byla v Mexickém Yucatánu objevena zhruba deset kilometrů dlouhá podzemní řeka, měla Puerto Princesa světový primát nejdelšího podzemního toku. Stále ovšem zůstává místem, kde se v nejdelším úseku na světě můžete pod zemí plavit pohodlně usazeni v lodi. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907