Puška Mannlicher M 1895

05.07.2014

Opakovací puška rakouské zbrojovky Steyr se dočkala nasazení v obou světových válkách


Reklama

Rakousko-uherská armádní puška Mannlicher model 1895 ráže 8×50mmR Mannlicher

Technická data
Váha prázdné zbraně3,8 kg
Délka1 272 mm
Délka hlavně765 mm
Ráže8×50mmR Mannlicher
Max. dostřel2 600 m
ZásobníkRámeček na 5 ran
Ve službě1895 - 1945

(armádním označením 8 mm Repetiergewehr Modell 95, zkráceně jako M 95) představuje nejtypičtější zbraň našich pradědů. V různých modifikacích (s celkovou délkou 1 270 mm u pušky a 990 mm u karabiny) ji využívaly i ostatní ozbrojené složky monarchie (také četnictvo či ostrostřelecké sbory). Zánik podunajské monarchie znamenal pro pušky M 95 zařazení do armád všech nástupnických států, přičemž v Rakousku a Maďarsku zůstala základní zbraní pěchoty. Před válkou importované kusy drželo nadále Bulharsko, k němuž se nově připojili také Řekové. Čs. armádní sklady ukrývaly v březnu 1939 ještě několik set tisíc těchto zbraní, jejichž konečná produkce přesáhla číslo tří milionů kusů.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907