Půvab mikrosvěta: Svět na špičce jehly

26.09.2013 - redakce 100+1

Mikrofotografie je technický dokument, který může mít ohromný význam pro vědu nebo průmysl. Zároveň je to ale také obraz, jehož struktura, barvy, kompozice a obsah se spojují v celek, který se může stát skutečným uměleckým dílem

Soutěž o nejlepší mikrofotografii s názvem Nikon Small World Competition je už od prvního ročníku v roce 1974 největší světovou výstavou mikrofotografů z nejširšího okruhu vědeckých disciplín. O tom, že je akce opravdu mezinárodní, svědčí každoroční přihlášky ze Spojených států, Kanady, Evropy, Austrálie, Latinské Ameriky, Asie i Afriky. Mezi výherci najdete skutečné profesionály, ale i amatéry, pro něž je fotografování příjemným koníčkem. Výběr objektu fotografova díla není nijak omezen a přípustná je jakákoliv technika světelné mikroskopie. Hodnocena je originalita snímku, jeho informační obsah, technické provedení a samozřejmě vizuální stránka.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Nikon Small World Photo ContestReklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Solar Orbiter má panely s rozpětím 18 metrů a váží 1,8 tuny. Na palubě nese deset měřicích přístrojů a okolo Slunce bude obíhat do roku 2027.

Vesmír

Slovenský prezident Jozef Tiso s Adolfem Hitlerem.

Historie

Vyvolávací cena státovky je jeden milion korun. „Odhaduji, že se její cena může vyšplhat až na čtyřnásobek,“ uvádí Aleš Kohout spolumajitel aukční společnosti. Naposledy se ve veřejné nabídce tato bankovka objevila v květnu 1994 a vydražila se za 280 000 Kč. 

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907