Původce boreliózy vzorem pro chirurgické mikroroboty

28.06.2015 - Stanislav Mihulka

Nahoře borelie, dole nově vyvíjejí mikroroboti


Reklama

Spirochety Borrelia burgdorferi jsou bakterie, které přenášejí klíšťata jako původce lymské boreliózy. Mají nápadně spirálovité tělo, které jim umožňuje poměrně rychlý šroubovitý pohyb.

Zlovolný patogen ale nedávno sehrál pozitivní roli jako zdroj inspirace pro vývoj magnetických mikrorobotů. Tito mikroroboti by se v blízké budoucnosti měli stát základem bezpečené procedury, s jejíž pomocí budou lékaři uvolňovat ucpané cévy pacienta.

Podle vývojářů je mikrorobotika stále ještě v plenkách a její uplatnění v lékařských aplikacích nebude jen tak. Když by se to ale povedlo, mohlo by to o velký kus posunout jak mikrorobotiku, tak i zdravotnictví.

Lékaři budou moct ovládat rychlost a směr mikrorobotů ve krevním řečišti magnetismem, stejně jako jejich spojování do delších řetězců, které se mohou pohybovat s větší silou. Pokud vývojáři uspějí, tak léčbu ucpaných cév čekají velké věci.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Drexel University, Journal of Nanoparticle Research

  • Zdroj fotografií: Drexel UniversityDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907