Původce boreliózy vzorem pro chirurgické mikroroboty

28.06.2015 - Stanislav Mihulka

Nahoře borelie, dole nově vyvíjejí mikroroboti


Reklama

Spirochety Borrelia burgdorferi jsou bakterie, které přenášejí klíšťata jako původce lymské boreliózy. Mají nápadně spirálovité tělo, které jim umožňuje poměrně rychlý šroubovitý pohyb.

Zlovolný patogen ale nedávno sehrál pozitivní roli jako zdroj inspirace pro vývoj magnetických mikrorobotů. Tito mikroroboti by se v blízké budoucnosti měli stát základem bezpečené procedury, s jejíž pomocí budou lékaři uvolňovat ucpané cévy pacienta.

Podle vývojářů je mikrorobotika stále ještě v plenkách a její uplatnění v lékařských aplikacích nebude jen tak. Když by se to ale povedlo, mohlo by to o velký kus posunout jak mikrorobotiku, tak i zdravotnictví.

Lékaři budou moct ovládat rychlost a směr mikrorobotů ve krevním řečišti magnetismem, stejně jako jejich spojování do delších řetězců, které se mohou pohybovat s větší silou. Pokud vývojáři uspějí, tak léčbu ucpaných cév čekají velké věci.

  • Zdroj textu:

    Drexel University, Journal of Nanoparticle Research

  • Zdroj fotografií: Drexel University

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907