Pyramidy světa: Kamenní strážci věků

10.10.2013 - redakce 100+1

Co je na pyramidách tak přitažlivého, že je budovaly téměř všechny velké civilizace starověkého světa? Jejich špičky se vypínají v Andách, na vrchovině Mexika, v Číně, pláních Súdánu a samozřejmě Egyptě. Co přesně nutí stavitele udržovat stále ten samý tvar a replikovat ho dokola?

Je to stabilita. Pyramidy byly budované buď k poctě bohům, nebo jako hrobky pro nejvýznamnější vládce a jejich cestu do podsvětí. Byla to cesta bez návratu a v některých kulturách dokonce uváděla vládce mezi panteon bohů. Jejich hrobky musely být stejně neměnné jako božský svět a vydržet do konce hmotného vesmíru. A věčnému trvání se asi žádný jiný tvar nehodí lépe. Díky pevné a široké základně odolá pyramida jakémukoli pokusu přírody o zničení. Deště a písečné bouře ji obrousí a erodují, ale nepokoří. A jasně vyhlazené stěny říkají, že nejde o žádný přirozený kopec, ale lidské dílo, které stálo obrovské množství námahy. A to je jediné platidlo, které se na cestě k bohům počítá.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock, WikipediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Astronauti Tim Kopra a Tim Peake během odběru krve ve vesmíru.

Vesmír

Velké množství ozonu v přízemní vrstvě vzduchu značně snižuje úrodu rýže a dalších plodin.

Věda

Žraloky Perezovy jsme potkávali při každém ponoru. Potápění s těmito poměrně mohutnými parybami může být pro někoho adrenalinovým zážitkem. Je třeba však zachovat klid a přítomnost nádherných a elegantních tvorů si užít.

Příroda

Rituál otvírání úst – rakev s mumií symbolicky třímá sám Anup (Anúbis), dcera a manželka mrtvého faraona hořekují, zatímco kněží vykonávají obřady.

Historie

Šedá je nejtypičtější barvou orlovských klusáků. Na sněhu sice vypadají krásně, ale mají rádi spíše teplejší podnebí.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907