Pyramidy světa: Kamenní strážci věků

10.10.2013 - redakce 100+1

Co je na pyramidách tak přitažlivého, že je budovaly téměř všechny velké civilizace starověkého světa? Jejich špičky se vypínají v Andách, na vrchovině Mexika, v Číně, pláních Súdánu a samozřejmě Egyptě. Co přesně nutí stavitele udržovat stále ten samý tvar a replikovat ho dokola?

Je to stabilita. Pyramidy byly budované buď k poctě bohům, nebo jako hrobky pro nejvýznamnější vládce a jejich cestu do podsvětí. Byla to cesta bez návratu a v některých kulturách dokonce uváděla vládce mezi panteon bohů. Jejich hrobky musely být stejně neměnné jako božský svět a vydržet do konce hmotného vesmíru. A věčnému trvání se asi žádný jiný tvar nehodí lépe. Díky pevné a široké základně odolá pyramida jakémukoli pokusu přírody o zničení. Deště a písečné bouře ji obrousí a erodují, ale nepokoří. A jasně vyhlazené stěny říkají, že nejde o žádný přirozený kopec, ale lidské dílo, které stálo obrovské množství námahy. A to je jediné platidlo, které se na cestě k bohům počítá.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock, WikipediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zredukování počtu bizonů v parku je potřeba k udržení rovnováhy v tamním ekosystému a využití dobrovolníků je pro úřady levným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.

Zajímavosti

Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.

Věda

Venuše na snímku zařízení WISPR, během třetího průletu Parker Solar Probe kolem Venuše.

Vesmír

Pařížané byli na zimní záplavy zvyklí, nečekali však, že roku 1910 dostanou tak obrovské rozměry. 

Historie

Britský generál Douglas Haig dokázal přežít válku v relativním dostatku - polní pošta mu doručovala lososí i tetřeví maso, kvalitní francouzská vína nebo třeba brandy.

Válka

Labyrint je symbolem mediteránu, a rovněž tvoří kamennou dominantu na dně lomu v Pavlíkově botanické zahradě.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907