Pyramidy světa: Kamenní strážci věků

10.10.2013 - redakce 100+1

Co je na pyramidách tak přitažlivého, že je budovaly téměř všechny velké civilizace starověkého světa? Jejich špičky se vypínají v Andách, na vrchovině Mexika, v Číně, pláních Súdánu a samozřejmě Egyptě. Co přesně nutí stavitele udržovat stále ten samý tvar a replikovat ho dokola?

Je to stabilita. Pyramidy byly budované buď k poctě bohům, nebo jako hrobky pro nejvýznamnější vládce a jejich cestu do podsvětí. Byla to cesta bez návratu a v některých kulturách dokonce uváděla vládce mezi panteon bohů. Jejich hrobky musely být stejně neměnné jako božský svět a vydržet do konce hmotného vesmíru. A věčnému trvání se asi žádný jiný tvar nehodí lépe. Díky pevné a široké základně odolá pyramida jakémukoli pokusu přírody o zničení. Deště a písečné bouře ji obrousí a erodují, ale nepokoří. A jasně vyhlazené stěny říkají, že nejde o žádný přirozený kopec, ale lidské dílo, které stálo obrovské množství námahy. A to je jediné platidlo, které se na cestě k bohům počítá.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock, WikipediaReklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Solar Orbiter má panely s rozpětím 18 metrů a váží 1,8 tuny. Na palubě nese deset měřicích přístrojů a okolo Slunce bude obíhat do roku 2027.

Vesmír

Slovenský prezident Jozef Tiso s Adolfem Hitlerem.

Historie

Vyvolávací cena státovky je jeden milion korun. „Odhaduji, že se její cena může vyšplhat až na čtyřnásobek,“ uvádí Aleš Kohout spolumajitel aukční společnosti. Naposledy se ve veřejné nabídce tato bankovka objevila v květnu 1994 a vydražila se za 280 000 Kč. 

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907